aeropress
fot. Pexels

Aeropress to obecnie jedno z najpopularniejszych urządzeń do tzw. alternatywnego parzenia kawy. Przy pomocy tej dosyć prostej konstrukcji możemy cieszyć się aromatyczną naparem bez konieczności posiadania ekspresu.

Co to jest Aeropress?

Aeropress, w przeciwieństwie do włoskiej kawiarki, to sprzęt dosyć nowy, bo wynaleziony w USA w 2005 r. Swoją budową i metodą działania przypomina strzykawkę. Posiada duży tłok do którego wsypuje się kawę. Następnie zalewa się ją wodą, a urządzenie zakręca sitkiem z papierowym lub metalowym filtrem. Kolejnym krokiem jest przeciśnięcie naparu do kubka. Ważne, by przed rozpoczęciem parzenia filtr przelać czystą wodą.

Kawa z Aeropressu jest aromatyczna i pozbawiona fusów, na jej smak i zapach wpływa wiele elementów, takich jak np. temperatura wody, grubość mielenia ziaren, czas parzenia, liczba założonych filtrów. W efekcie ta sama kawa może za każdym razem smakować nieco inaczej. Dzięki temu właśnie Aeropress do kawy, choć tak prosty, pozwala na wiele eksperymentów. Jest to jeden z powodów, dla których zyskał on popularność zarówno wśród kawowych laików, jak i doświadczonych baristów.

Jak wygląda i ile kosztuje Aeropress?

Aeropress wykonany jest w poliwęglanu, jest lekki i poręczny, można zabrać go ze sobą w podróż. Kupując go, w pakiecie otrzymamy zestaw w skład którego wchodzi: cylinder i tłoczek, plastikowe sitko, zestaw filtrów, mieszadełko, lejek oraz miarka na kawę. Całość jest łatwa do mycia, nadaje się do mycia w zmywarkach. Warto też wiedzieć, że w Aeropressach zużywają się uszczelki – ale można je wymienić. Podobnie rzecz ma się z sitkiem.

Elementem, który należy regularnie dokupować są oczywiście filtry (jeśli używamy papierowych). Generalnie jednak urządzenie to jest stosunkowo tanie – zarówno jeśli chodzi o koszty zakupu, jak i eksploatacji. Jego cena kształtuje się na poziomie 100-140 zł. Droższe zestawy zazwyczaj wyposażone są w jakąś dodatkową nakładkę lub mają w pakiecie kawę. Wybierając sprzęt dla siebie warto pamiętać, że oryginalne egzemplarze produkowane są przez firmę Aerobie. Jeśli zastanawiacie się, gdzie kupić Aeropress – radzimy korzystanie ze znanych, markowych sklepów ze sprzętem do parzenia kawy.

aeropress
fot. Pixabay

Aeropress i trzecia fala kawy

Parzenie kawy w Aeropressie to alternatywa zarówno dla ekspresów przelewowych, jak i ciśnieniowych. Można go uznać za jedno z urządzeń, których popularność to efekt tzw. trzeciej fali kawy (pozostałe dwa to dripper oraz Chemex). To trend który dobrze określają słowa slow coffe – chodzi tu o to, by parzenie kawy nie dokonywało się w pośpiechu, poprzez naciśniecie guzika w ekspresie do kawy z młynkiem. Wykonywanie wszystkich czynności ręcznie ma pozwolić nie tylko na celebrację tego momentu, ale również przygotowanie kawy, która będzie do nas idealnie dopasowana – nie będzie to napój zaparzony dokładnie według receptury zaprogramowanej przez producenta ekspresu.

Aeropress to sprzęt, który polecany jest zwłaszcza osobom rozpoczynającym swoją przygodę z alternatywnymi metodami parzenia kawy. Jeśli ktoś „wkręci” się w ten klimat, da mu on wiele możliwości do testowania różnych metod i receptur. Dla pozostałych osób pozostanie on po prostu urządzeniem pozwalającym na dosyć szybkie i sprawne parzenie kawy o ciekawych walorach smakowych, pozbawionej fusów.

Zalety Aeropressa

  • Znakomita relacja ceny urządzenia do jakości parzonej w nim kawy.
  • Możliwość testowania różnych receptur i metod parzenia.
  • Lekkość i możliwość wzięcia go ze sobą np. w podróż.
  • Prosta obsługa.
  • Łatwość czyszczenia.

Cechy, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem

Celowo nie piszemy, że wymienione niżej kwestie to wady – są one bowiem związane bezpośrednio ze specyfiką tego urządzenia. Jeśli planujemy je kupić, należy je uwzględnić.

aeropress
fot. Pixabay
  • Mała pojemność (ok. 230 ml). Nie jest to urządzenie rodzinne. Przygotowanie kilku kaw wymaga każdorazowo powtórzenia całej procedury. Pod tym względem urządzenia takie jak zaparzacze do kawy French Press, drippery, Chemexy czy nawet włoskie kawiarki są zdecydowanie bardziej konkurencyjne).
  • Konieczność posiadania młynka do mielenia kawy (jeśli chcemy pić świeżo mieloną).
  • Dobrze jest mieć czajnik ze specjalnym długim „dzióbkim” pozwalający na precyzyjne odmierzania wody; tego typu czajnik przyda się też do drippera czy Chemexa).
  • Jeśli chcemy pić kawy mleczne – potrzebny jest spieniacz do mleka.

Podsumowując, jeśli ktoś zadałby nam pytanie: czy warto kupić Aeropress, bez wahania odpowiedzielibyśmy, że tak. Zwłaszcza, jeśli lubicie kawę, a duży ekspres ciśnieniowy, czy nawet przelewowy na razie jest poza Waszym zasięgiem (czy to ze względów finansowych, czy z powodu braku miejsca, czy stylu życia). Dla prawdziwych fanów kawy Aeropress może być też kolejnym urządzeniem, w którym będą testować potencjał kryjący się w czarnych ziarnach. Bo kto powiedział, że trzeba się ograniczyć do jednego sprzętu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here