Zaparzacz do kawy French Press to francuski pomysł opatentowany przez Włocha, który najlepiej przyjął się w Wielkiej Brytanii i Danii. Skomplikowane? Na szczęście samo urządzenie jest proste i w obsłudze, i w budowie. W tym właśnie tkwi jeden z powodów jego sukcesu.
Skąd się wziął pomysł na French Press?
Pomysł na zaparzacz do kawy typu French Press, nazywany też zaparzaczem tłokowym lub francuską prasą zrodził się z prostej potrzeby: picia kawy bez fusów. Pierwszy sprzęt rozwiązujący tę kwestię został opatentowany w połowie XIX w. we Francji. Potem podlegał on różnym modyfikacjom. W wersji znanej nam do dziś opracował go i opatentował mediolański projektant Attilio Calimani w 1929 r. Działo się to w Stanach Zjednoczonych.
Zaparzacze tłokowe największą popularność zyskały jednak nie we Francji, gdzie się narodziły, ani w USA (tam w latach 40. XX w. zaczęto produkować Chemex), ani nawet we Włoszech (gdzie uznanie zdobyła kawiarka). Smak kawy z French Pressa docenili mieszkańcy Wielkiej Brytanii oraz Danii. W tej ostatniej działa zresztą firma, która jest producentem cieszących się ogromną renomą urządzeń tego typu. Bodum, bo o niej mowa, oprócz innych, mniej znanych producentów, konkuruje w tej kwestii z zaparzaczami firmy włoskiej firmy Bialetti. Choć trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ta ostania największą sławę zdobyła dzięki swoim kawiarkom.
Jak wygląda French Press i jak parzy się w nim kawę?
French Press to podłużne naczynie w kształcie walca w które wchodzi tłok. Na końcu tłoka jest sitko które powinno idealnie przylegać do ścianek. Całość wieńczy przykrywka. Naczynie wykonane jest ze szkła lub stali, po zewnętrznej stronie może mieć dodatkowe okucia.
Do zaprzenia w nim kawy potrzebujemy grubo zmielonych zmielonych ziaren (ale nie aż tak grubo, jak np. do Chemexa). Standardowa proporcja to 60 g kawy na litr wody. Kawę wsypujemy do naczynia i zalewamy gorącą wodą, tak aby ją przykryć. Lekko mieszamy i zostawiamy na pół minuty. Po tym czasie wlewamy resztę wody, ponownie mieszamy i zakładamy pokrywkę. Całość zostawiamy na kolejne 3-4 minuty. Po tym czasie można zdjąć pokrywkę, zebrać osad kawowy z wierzchu, a potem przykryć naczynie znowu i powolnym, równym ruchem przecisnąć tłok do dna. Kawa jest gotowa!
Rodzaje zaparzaczy tłokowych
Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje zaparzaczy tłokowych: szklane i ze stali nierdzewnej.
- Zaparzacze tłokowe szklane
Naczynie (dzbanek) wykonane jest z żaroodpornego, przezroczystego szkła. Najczęściej na zewnątrz ma metalowe lub plastikowe okucia – z tych samych materiałów wykonany jest też uchwyt. Dzięki temu łatwiej jest nam nalewać kawę. Tłok do przeciskania i filtr mogą być wykonane ze stali nierdzewnej (wersja lepszej jakości) lub tworzywa. Zaletą szkła jest to, że nie zmienia w żaden sposób smaku napoju. Jest jednak bardziej delikatne niż stal. Nie każdą zaparzacz tłokowy tego typu można myć w zmywarce. Zaparzacze tłokowe szklane są z reguły tańsze niż stalowe. - Zaparzacze tłokowe stalowe
Zaparzacz w całości wykonany jest ze stali nierdzewnej. Ryzyko jego uszkodzenia jest mniejsze niż szkła. Stal nie wpływa na jakość naparu, jest dosyć łatwa w utrzymaniu w czystości, przeważnie można ją myć w zmywarce. Minusem może być cena (z reguły wyższa niż zaparzaczy szklanych) oraz brak możliwości obserwowania procesu parzenia.
Na co zwrócić szczególną uwagę kupując French Pressa?
Przede wszystkim warto zainwestować w sprzęt wykonany z dobrej jakości materiałów. Tylko w takim zaparzymy kawę zgodną z naszymi oczekiwaniami. Ogromne znaczenie ma tu materiał, z którego wykonany jest tłok. Musi być on ze stali nierdzewnej. Wieńczący go filtr powinien też idealnie przylegać do ścianek naczynia. Ważne, by nie przepuszczał ziarenek zaparzonej kawy.
Kolejną kwestią jest oczywiście pojemność – na szczęście w sklepach istnieje całkiem spory wybór. Warto też pamiętać, że do prasy francuskiej powinno się używać zmielonej kawy, najlepiej świeżej. Dlatego warto też zaopatrzyć się młynek do kawy ręczny bądź elektryczny.
Przypominamy też, że ogromną zaletą tego typu zaparzaczy jest możliwość parzenia w nich ziół i herbaty. Mogą one także posłużyć jako spieniacz do mleka.
Ceny zaparzaczy do kawy French Press
Niżej podajemy kilka przykładów wraz z krótkim opisem. Jak o bowiem często się zdarza, rozrzut cenowy jest tu ogromny. Podane ceny to stan na styczeń 2021.
- Zaparzacz Bodum ze stali nierdzewnej, poj. 1 l, prawie 350 zł
- Zaparzacz HomeDelux, szkło + plastikowe okucia i pokrywa, tłok ze stali nierdzewnej, poj. 0,8 l, niecałe 70 zł
- Zaparzacz Florina, szkło bez jakichkolwiek okuć, pokrywa z drewna bambusowego, tłok ze stali nierdzewnej, poj. 1 l, niecałe 40 zł.