młynek do kawy ręczny
fot. Pixabay

Młynek do kawy ręczny czy elektryczny – to jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie wszyscy, którzy planują zakup tego narzędzia. Jeden i drugi ma swoje mocne i słabe strony. W tym tekście przyjrzymy się dokładniej młynkom ręcznym.

Rodzaje młynków do mielenia kawy

Zanim przejdziemy do ręcznych młynków do mielenia kawy, krótka informacja na temat rodzajów młynków dostępnych na rynku. Podział na młynki ręczne i elektryczne to tylko jedno z kryteriów. Warto jednak wiedzieć, że jest ich kilka.

Z najważniejszy śmiało można uznać rodzaj mechanizmu mielącego. Na tej podstawie młynki dzielą się na młynki udarowe oraz żarnowe. Pierwsze mają metalowe ostrza (takie, jak na przykład w blenderze), które w zasadzie nie mielą, a siekają ziarna. Drugie wykorzystują żarna składające się one z dwóch elementów, które podczas obrotu miażdżą ziarna do momentu, aż zostanie uzyskany określony poziom zmielenia. Zarówno profesjonalni bariści, jak i amatorzy-wielbiciele kawy jednoznacznie wskazują, że ten drugi mechanizm jest znacznie lepszy. Żarna mogą mieć budową stożkową lub płaską.

młynek do kawy ręczny
fot. Unsplash

Czy młynki udarowe do kawy są jeszcze dostępne w sklepach? Tak, jak najbardziej, ale jest ich już coraz mniej. Co ważne, w przypadku ręcznych młynków mechanizm żarnowy był i jest zdecydowanie częstszy. Dlatego pisząc dalej o ich mocnych i słabych stronach cały czas będziemy mieć na myśli młynki do kawy żarnowe.

Najważniejsze cechy młynków do kawy ręcznych

Zwykle przy podejmowaniu decyzji zakupowych kieruje nami i serce, i rozum. Nie inaczej będzie w tym przypadku młynków do kawy ręcznych. Dlatego wymieniając ich cechy charakterystyczne (najczęściej w odniesieniu do młynków do kawy elektrycznych) będziemy odwoływać się i do jednego, i do drugiego.

Co podpowiada rozum?

 • Ręczne młynki do kawy są tańsze niż elektryczne – oczywiście jeśli będziemy porównywać ze sobą urządzenia tej samej klasy.
 • Mielenie w nich kawy wymaga więcej wysiłku. Żarna ceramiczne, które najczęściej stosowane są w młynkach ręcznych, nie są tak ostre i dokładne, jak ziarna stalowe (częstsze w młynkach elektrycznych).
 • Mielenie kawy w młynku ręcznym jest tańsze (nie płacimy za prąd) i cichsze niż w młynku elektrycznym (nie grozi nam to, że rano pobudzimy sąsiadów).
 • Młynki ręczne zajmują mniej miejsca, są można je ze sobą zabrać nawet w podróż.
 • Jeśli będziemy chcieli jednorazowo zemleć większą ilość kawy, może nam to zająć bardzo dużo czasu.
 • Ręczne młynki do kawy świetnie nadają się do parzenia tzw. metodami alternatywnymi (Chemex, Aeropress, dripper itd.).
 • Mielenie kawy na espresso może być zdecydowanie bardziej kłopotliwe.
 • Młynki ręczne psują się rzadziej niż elektryczne. Jeśli zdecydujemy się na coś porządnego, może zostać z nami na długie lata, a nawet na pokolenia.

  młynek do kawy ręczny
  fot. Pixabay

Co mówi serce?

 • Jeśli zdecydujemy się na porządny młynek ręczny, może on zostać z nami na długie lata.
 • Młynki do kawy ręczne są zdecydowanie ładniejsze niż elektryczne. Niektóre to małe dzieła sztuki użytkowej. Mają swój niepowtarzalny klimat przywodzący na myśl dawne czasy.
 • Ręczne mielenie ziaren jest ważnym wstępem do całego rytuału parzenia kawy.
 • Żaden elektryczny młynek nie da takiej atmosfery.
 • To nie tylko przedmiot użytkowy, ale również dekoracja kuchni.
 • Młynki ręczne zdecydowanie lepiej pasują designem do sprzętów takich jak dripper, Chemex, zaparzacz do kawy tłokowy (French Press) czy nawet Aeropress.
 • Podobno również kawa mielona ręcznie lepiej się w nich sprawdza, niż ta mielona elektrycznie (aczkolwiek wiele osób twierdzi, że nie ma różnicy).

Cena ręcznych młynków do kawy

Ceny tych urządzeń są bardzo zróżnicowane. W grę wchodzi tu bowiem i sam mechanizm, i względy estetyczne i tradycja, która stoi za określonymi markami. Ręczny młynek do kawy możemy kupić za 100 zł, ale możemy też za ponad 1000 zł. Najbardziej standardowe ceny młynków w polskich sklepach oscylują jednak w granicach ok. 200 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here