lokówka do włosów
fot. Pexels

Nawet jeśli ktoś jest fanem prostych włosów, zapewne od czasu do czasu pojawia się w nim myśl: „ciekawie, jak wyglądałabym/wyglądał w kręconych?”. Dzięki lokówkom do włosów bardzo łatwo można się o tym przekonać.

Rodzaje lokówek

 • Tradycyjna lokówka do włosów

Ma wałek o średnicy 15-25 mm z klipsem, który przytrzymuje pasma włosów. Fale i loki uzyskane za jej pomocą są takie same na całej długości włosów. Im wałek ma większą średnice, tym grubsze loki można za jego pomocą uzyskać. Większość modeli posiada wymienne końcówki – co zwiększa możliwość urządzenia. Na efekt końcowy wpływa również średnica wałka oraz sposób nawijania włosów (od końcówek ku nasadzie, lub odwrotnie) oraz kąt, pod którym trzyma się lokówkę. Można też sprawdzić, czy jeśli nie będziemy używać klipsa, da to efekt odmienny od tego, jaki uzyskujemy stosując go.

Przed użyciem tradycyjnej lokówki konieczne jest staranne wysuszenia włosów, nie zaleca się również stosowania jej codziennie.

lokówka do włosów
fot. Pixabay
 • Gruba lokówka do włosów

Jej wałek ma średnicę 32-38 mm. Pozwala na stworzenia loków grubszych niż w lokówce tradycyjnej. Są one identyczne na całej długości włosów.

 • Lokówka stożkowa

Za pomocą lokówki stożkowej można uzyskać fale i loki grubsze u nasady, a cieńsze na końcach. Ich wygląd jest bardziej zbliżony do naturalnego niż ma to miejsce w przypadku lokówki tradycyjnej czy grubej.

Nazwa „lokówka stożkowa” nawiązuje do kształtu wałka, którego średnica jest większa przy rączce i zwęża się ku końcowi. Cecha charakterystyczną tego sprzętu jest również brak klipsa przytrzymującego włosy – należy robić to ręką. Z tego powodu do lokówek stożkowych dodawane jest specjalna rękawica.

 • Lokówka automatyczna

To najnowszy i najbardziej nowoczesny typ lokówki spośród tych, które tu wymieniamy. To sprzęt wygody i szybki, gdyż sam nawija włosy na wałek. Nie tu ma ryzyka oparzenia. Lokówki te mają regulację temperatury, czasu skręcania włosów, a także rodzaju skrętu.

 • Lokówka spiralna

Jej wałek ma specyficzny, spiralny kształt. Podczas nawijania włosów umieszcza się je w rowkach. Cały proces wymaga użycia klipsa. Za jej pomocą można uzyskać drobne, romantyczne, wręcz anielskie loczki. Choć oczywiście ostateczny efekt może być też inny – zależy to od grubości nawijanego pasma.

 • Lokówka wielofunkcyjna

Jak sama nazwa wskazuje, ma wiele nasadek. Mogą się one różnić między sobą kształtem (spiralne, płaskie, stożkowe, trójkątne itd.) oraz grubością. Umożliwiają uzyskanie zróżnicowanych efektów. W zależności od modelu, ta lokówka może mieć też końcówkę do karbowania włosów czy końcówkę pełniącą funkcję okrągłej szczotki. Niektóre modele, po nałożeniu odpowiedniej nasadki, mogą także stać się… prostownicą. Popularne lokówki wielofunkcyjne mają po sześć różnych nasadek.

 • Lokówka trójkątna

Najczęściej ma formę odpowiedniej nasadki dołączonej do sprzętu wielofunkcyjnego. Zdarza się jednak czasem, że lokówka trójkątna występuje jako oddzielne urządzenie. Jej nazwa pochodzi od kształtu wałka (nasadki). Pozwala ona na uzyskanie kanciastych, nietypowych loków. W zasadzie bardziej niż o kręceniu można w tym wypadku mówić o „wyginaniu” włosów.

lokówka do włosów
fot. Pexels
 • Lokówka płaska

To przypadek podobny do jej poprzedniczki (rzadko występuje jako oddzielny model, ale czasem się to zdarza). Lokówka płaska ma nasadkę, która wygina włosy w „kwadratowe”, geometryczne kształty. Jeśli jednak je lekko rozczeszemy, zamieniają się w pełne objętości fale.

 • Lokówko-suszarka (suszarko-lokówka)

To połączenie suszarki do włosów i lokówki. Za jej pomocą można zarówno wysuszyć, jak i wymodelować włosy, np. podkręcając końcówki. Niestety, uzyskanie drobnych loków jest tu raczej niemożliwe. Lokówko-suszarki oddziałują na włosy niższą temperaturą niż tradycyjne lokówki, są więc bezpieczniejsze dla ich struktury. Najnowsze i najnowocześniejsze modele to suszarko-lokówki obrotowe, czyli takie, które mają nie tylko obrotowy kabel (co w przypadku tych urządzeń jest w zasadzie standardem), ale również głowicę.

Co wziąć pod uwagę kupując lokówkę?

 • Na początek trzeba zdiagnozować własne potrzeby i zastanowić się, jak często będziemy lokówki używać i jaki efekty planujemy uzyskać.
 • Moc urządzenia (ma wpływ m.in. na to, jak szybko lokówka będzie się nagrzewać).
 • Materiał, z którego wykonano nasadkę. Najlepszym wyborem są tu lokówki ceramiczne, które są w miarę bezpieczne dla włosów. Dobrą opcja są także końcówki teflonowe. Eksperci nie polecają końcówek metalowych.
 • Zakres temperatury oraz możliwość jej regulacji.
 • Obudowa – najlepiej, jeśli będzie antypoślizgowa.
 • Jonizacja (to ten sam system, który działa w przypadku suszarek z jonizacją; polega on na wytwarzaniu jonów ujemnych, których celem jest neutralizacja jonów dodatnich powstających na powierzchni stylizowanych włosów; dzieje się tak wskutek działania wysokiej temperatury; lokówki z jonizacją zapobiegają puszeniu się włosów oraz ich elektryzowaniu, włosy stają się gładkie i błyszczące).

Ceny lokówek do włosów

To, ile zapłacimy za lokówkę do włosów w zasadzie zależy głównie od naszej woli. Różnice w cenie między poszczególnymi modelami są bowiem tak duże, że trudno tu mówić o jakiejś średniej, czy nawet widełkach. Przykładowo, dobre lokówki automatyczne potrafią kosztować ok. 500 zł. Ceny lokówko-suszarek obrotowych również mogą sięgać tej kwoty. Z kolei tradycyjną lokówkę z jedną, ceramiczną nasadką, o średnicy 25 mm, można mieć już za 30 zł. Na drugim biegunie znajdują się lokówki Dyson, z ceną sięgającą 2 tys. zł (kręcą one włosy nie za pomocą wysokiej temperatury, ale dokładnie „ustawionych” ruchów powietrza – wykorzystują zasady aerodynamiki).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here