fot. Pexels

Prostownica kojarzy się głównie z narzędziem do prostowania włosów. Osoby używające jej regularnie wiedzą jednak doskonale, że w rzeczywistości pełni również inne funkcje – pomaga ułożyć fryzurę, ujarzmić niesforne końcówki, wygładzić włosy. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej codziennej, porannej rutyny pielęgnacyjnej.

Niestety, choć prostownica ma wiele zalet, istnieją też powody dla których cieszy się złą sławą. Chodzi oczywiście zniszczenia spowodowane wysoką temperaturą oddziałującą na włosy. Producenci urządzeń dostępnych obecnie na rynku robią wszystko, by zminimalizować ten efekt. Trzeba powiedzieć, że całkiem dobrze im się to udaje. Nowoczesne prostownice nie mają bowiem za wiele wspólnego z nieco siermiężnymi egzemplarzami sprzed kilkunastu lat. Ewolucja w tej dziedzinie idzie głównie w kierunku zmian w powłoce płytek prostujących. Dlatego to właśnie ten element jest podstawowym elementem, za pomocą którego można wyróżnić wyróżnić kilka odmian prostownic.

Rodzaje powłok w prostownicach do włosów

 • Ceramiczna
  Jej zaletą jest równomierne nagrzewanie oraz dobry poślizg. Dzięki temu urządzenie nie wyrywa włosów, nie kruszy ich i nie pali. Prostownice z powłoką ceramiczną są obecnie najpopularniejsze, również ze względu na korzystną relację ceny do jakości.
 • Tytanowa
  Prostownica z powłoką tytanową jest wyjątkowa trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, szybko się nagrzewa.

  prostownica do włosów
  fot. Pexels
 • Powłoka ceramiczno-turmalinową
  Ten rodzaj powłoki wykorzystuje najlepsze cechy powłok ceramicznych i turmalinu, czyli minerału, który wykorzystywany jest również do produkcji lokówek. Prostownica z powłoką ceramiczną, pokryta warstwą turmalinu, ma bardzo szybki czas nagrzewania, jest odporna na zarysowania oraz pęknięcia. Wydziela również jony ujemne, zapobiegając tym samym elektryzowaniu się włosów i domykając ich łuski.
 • Ceramiczno-keratynowa
  Pod wypływem wysokiej temperatury uwalnia keratynę – składnik odżywczy, który dba o włosy. Często połączony jest on z jakimś olejkiem. Podobny mechanizm znajdziemy również w innych urządzeniach do stylizacji włosów – suszarkach do włosów oraz lokówkach.

Inne, nieco mniej popularne rodzaje powłok stosowanych w prostownicach: anodyzowana (odporna na zarysowania, łatwa w utrzymaniu w czystości), diamentowa, ceramiczno-diamentowa, kwarcowo-ceramiczna, nano-miedź, tytanowo-ceramiczna, keratynowo-turmalinowa.

Ciekawym rozwiązaniem są prostownice na podczerwień, wykorzystująca technologię infrared, czyli emisji promieni elektromagnetycznych o dłuższej fali niż światło widzialne. Pozwala to na równomierne rozprowadzenie ciepła na włosach. To nie tylko przeciwdziała ich zniszczeniu, ale wręcz przeciwnie – wspomaga absorpcję składników odżywczych, wpiera nawilżenie włosów, zwiększa ich odporność na uszkodzenia.

Wybierając prostownicę i szukając najlepszej powłoki należy przede wszystkim kierować się rodzajem włosów. Prostownica tytanowa może na przykład sprawdzić się u osób, które mają włosy grube i kręcone, oporne na stylizację. Z kolei prostownica na podczerwień rekomendowana jest posiadaczom włosów farbowanych i zniszczonych.

Co jeszcze wziąć pod uwagę kupując prostownicę?

 • Czas nagrzewania.

Regulacja i blokada temperatury (niektóre prostownice mają kilka poziomów temperatury do wyboru, w innych można ustawić ją dowolnie – oczywiście w określonym przedziale, zaczynającym się z reguły od 120 st.C).

prostownica do włosów
fot. Unsplash
 • Jonizacja (to funkcja, o której już wspomnieliśmy, działająca pozytywnie na włosy, używana również w innych urządzeniach do stylizacji, takich jak np. suszarki z jonizacją).
 • Dodatkowa, chłodna płytka (nie nagrzewa się, zazwyczaj jest z marmuru, używa się jej na koniec prostowania włosów, domyka ich łuskę).
 • Długość płytki (ma wpływ na to, ile czasu zajmować nam będzie prostowanie).
 • Układanie loków i fal (zazwyczaj pozwalają na to zaokrąglone boki prostownicy, dzięki temu można jej używać jak lokówki; przed zakupem warto im się przyjrzeć). Część urządzeń posiada do tego celu specjalnie wygięte płytki.
 • Suszenie, szczotkowanie, prostowanie – to specjalny rodzaj prostownic łączący w jednym urządzeniu wszystkie trzy wymienione funkcje.
 • Część urządzeń posiada d lub fali – zaokrąglone boki prostownicy zazwyczaj umożliwiają używanie jej również jako lokówki.
 • Rodzaj i liczba dodatkowych akcesoriów. Wśród nich może być: podkładka przeciwdziałająca uszkodzeniom powierzchni, na które odkładamy prostownicę, etui odporne na działanie wysokich temperatur, karbownica, falownica itp.

Ceny prostownic do włosów

Tanią prostownicę do włosów można kupić już za ok. 30-40 zł (powłoka ceramiczna, nagrzewa się do 160 st. C). Za 50 zł (cena promocyjna) można już trafić prostownicę nagrzewającą się do 200 st. C, również z płytkami ceramicznymi, obrotowym kablem oraz z 5 poziomami regulacji temperatury. Ceny popularnych prostownic kształtują się w przedziale 100-300 zł. Najdroższe modele mogą kosztować nawet ponad 2 tys. zł. Całkiem bogata jest również oferta prostownic w przedziale od ok. 300 do ok. 600 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here