suszarka do włosów, tania suszarka do włosów
for. Pixabay

Suszarki do włosów to must have współczesnych kobiet i mężczyzn. Posiadają je niemal wszyscy. Zarówno Ci, którzy nie przywiązują wagi do pielęgnacji włosów, jak i te osoby, które postępują wręcz odwrotnie i w trosce o zdrowie włosów co do zasady ich nie suszą. Wiemy jednak, że zasady zasadami, a życie życiem. I zawsze na koniec okazuje się, że w każdym domu suszarka do włosów jest po prostu niezbędna – nawet, jeśli używamy jej tylko od czasu do czasu.

Najważniejsze parametry suszarek do włosów

Choć od momentu wynalezienia suszarek do włosów ich główna funkcja oraz mechanizm działania nie zmieniły się, producenci tych urządzeń cały czas poszukują nowych rozwiązań. Sprawiają one, że suszenie włosów staje się szybkie, wygodne, efektywne i efektowne. Ponadto, od dłuższego już czasu udoskonalenia w suszarkach idą w kierunku tego, by urządzenia te nie tylko nie niszczyły włosów, ale wręcz wpływały pozytywnie na ich kondycję i wygląd.

Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie suszarki, niezależnie od stopnia zaawansowania technologicznego, mają kilka parametrów na podstawie których można je ze sobą porównywać. To ułatwia wybór urządzenia najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb.

suszarka do włosów, tania suszarka do włosów
fot. Pexels
 • MocWpływa na siłę nawiewu, a tym samym – na czas suszenia. Uważa się, że optymalna moc w suszarkach powinna wynosić ok. 2000 W. Wiele jest jednak suszarek, łącznie z tym najdroższymi, ma moc niższą (1600 W). Moc poniżej 1000 W da się zaobserwować tylko w pojedynczych modelach znajdujących się w ofercie popularnych sklepów ze sprzętem RTV i AGD.
 • Regulacja temperatury oraz prędkości nadmuchuZa pomocą pierwszego parametru można regulować to, jak ciepły będzie nawiew, którym suszymy włosy. Drugi decyduje o jego intensywność (prędkości). Standardem w suszarkach są dwa poziomy temperatury i dwa poziomy nadmuchu.
 • Zimny nawiewRolą tej funkcji jest zamykanie łusek włosa pod koniec suszenia. Niektórzy w ten sposób suszą włosy od początku. W suszarkach średnich i droższych (od ok. 60-70 zł w górę) zimny nawiew jest w zasadzie standardem. W tańszych modelach to raczej rzadkość.
 • Składana rączkaRozwiązanie to ma zastosowanie głównie w małych, tanich suszarkach, które często zabieramy ze sobą na siłownię, basen, trening. Jeśli wybrany przez nas model taką rączkę posiada, może być to jego sporym atutem, ponieważ dzięki temu suszarka zajmuje mniej miejsca.
 • NakładkiChodzi to głównie o koncentratory i dyfuzory. Mają one decydujący wpływ na sposób układania włosów w trakcie suszenia. Koncentratory różnią się między sobą m.in. wielkością, długością oraz stopniem koncentracji powietrza. Niektóre suszarki wielofunkcyjne mają po dwa rodzaje tej nakładki.

  Dyfuzory, czyli drugi rodzaj nakładki, są mniej popularne (koncentratory to standard). Wyposażone są w nie nieco droższe modele suszarek. Powinny na nie zwrócić uwagę zwłaszcza osoby posiadające włosy falowane i kręcone. Suszenie ich suszarką z dyfuzorem sprawi, że będą się mniej puszyły.

 • JonizacjaSuszenie włosów suszarką z jonizacją nie tylko zapobiega ich elektryzowaniu się, ale również lekko je wygładza. To jedno z najnowszych udoskonaleń w tej grupie produktów.

  suszarak do włosów, tania suszarka do włosów
  fot. Pixabay
 • WyglądJeśli ktoś poszukuje suszarki, która na przykład będzie mu pasować do wystroju łazienki, bez problemu powinie znaleźć coś dla siebie. Jeśli chodzi o kolory, to suszarki z grubsza można podzielić na takie, które mają jasne barwy, stereotypowo uznawane za „kobiece” oraz na modele, w których dominują grafity, czernie czy szarości.
 • CenaRozpiętość cenowa urządzeń do użytku domowego i amatorskiego jest ogromna. Od tanich suszarek za 30-40 zł, po modele kosztujące ponad 1600 zł (najnowsze suszarki Dyson). W najpopularniejszych sklepach najwięcej jest jednak suszarek, których ceny mieszczą się w przedziale 100-300 zł. Wybierając model dla siebie warto bardzo dokładnie przyglądać się parametrom poszczególnych urządzeń. Dosyć często bowiem można zetknąć się z sytuacją, w której model posiadający gorsze parametry (niemal wszystkie) jest droższy od tego, który ma lepsze dane techniczne.

Suszarki do zadań specjalnych

Wspomnieliśmy już od tym, że podstawowy mechanizm działania suszarek oraz innych urządzeń do stylizacji włosów (lokówek, prostownic) nie uległ zmianom od lat. Na rynku pojawiają się jednak urządzenia, które mają ambicję zrewolucjonizować ten segment urządzeń. Przykładem tego mogą być chociażby urządzenia, które podczas suszenia i stylizacji uwalniają keratynę, która chroni i pielęgnuje włosy. Przykładem takiego rozwiązania mogą być lokówko-suszarki obrotowe Remington. Ten typ urządzeń sam w sobie jest też nowością – pozwala na łatwe ułożenie włosów w miękkie fale i luźne loki.

Ofensywę w tym segmencie prowadzi też Dyson, który np. wprowadził do obrotu urządzenie (Airwrap Styler), które jednocześnie jest lokówką, suszarką i szczotką do prostowania. Co ważne – do stylizacji nie używa ciepłego powietrza, a powietrza wprawianego w ruch w specjalnie opracowany sposób, wykorzystujący zasady aerodynamiki. Dzięki temu możliwe jest np. używanie lokówki do mokrych włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here