suszarka z dyfuzorem
fot. Pexels

Moda na świadomą pielęgnację włosów połączoną z wydobywaniem ich naturalnego skrętu nie ustaje. Suszarka z dyfuzorem jest jej niezbędnym elementem. Dlatego jeśli chcesz się włączyć w ten trend, a nie posiadasz jeszcze takiego sprzętu – warto w niego zainwestować. Kręconowłosi to jednak nie jedyne osoby, którym dyfuzor może się przydać.

Czym jest dyfuzor i jak działa?

Dyfuzor to okrągła nakładka umieszczana na końcówce suszarki do włosów. Jej charakterystycznym elementem są wypustki (dłuższe na zewnątrz koła, krótsze w środku). Dyfuzor ma też otwory którymi przepływają strumienie powietrza z suszarki. Dzięki temu mogą oddziaływać na pojedyncze pasma włosów, oddzielone od siebie wypustkami. To ułatwia stylizację fal i loków, zapobiegając ich puszeniu się. Dla tworzenia tego typu fryzur najlepsze są suszarki z dyfuzorami posiadającymi wypustki nieco krótsze. Z kolei dyfuzory z dłuższymi wypustkami znakomicie nadają się do unoszenia włosów u nasady – niezależnie od tego, czy są one proste, czy kręcone. Podczas ich suszenia wystarczy po prostu przytknąć dyfuzor na chwilę bezpośrednio do głowy (w delikatny sposób, nie należy trzymać go zbyt długo w jednym miejscu).

W obu przypadkach najlepsze efekty daje użycie suszarki, która ma zarówno dyfuzor, jak i funkcję jonizacji. Dzięki temu włosy będą dodatkowo wygładzone i nie będą się elektryzować.

Na co zwracać uwagę przy zakupie suszaki z dyfuzorem?

Kupując suszarkę z dyfuzorem, oprócz kwestii dotyczącej wypustek, warto też zwrócić uwagę na takie parametry jak:

suszarka z dyfuzorem
fot. Unsplash
 • regulacja siły nawiewu i temperatury (ważna zwłaszcza w przypadku włosów kręconych, delikatnych i falowanych; powinno się je suszyć delikatnym strumieniem letniego powietrza);
 • zimny nawiew (pozwala na zamknięcie łusek i utrwalenie kształtu loków pod koniec suszenia);
 • rozmiar dyfuzora (powinien być dostosowany do mocy suszarki; im dyfuzor jest większy, tym silniejszy nawiew powinna mieć suszarka).

Jakim innym parametrom należy przyjrzeć?

 • Moc
  Wpływa na siłę nawiewu, a tym samym – na czas suszenia. Uważa się, że optymalna moc w suszarkach powinna wynosić ok. 2000 W. Wiele jest jednak suszarek, łącznie z tym najdroższymi, ma moc niższą (1600 W). Moc poniżej 1000 W da się zaobserwować tylko w pojedynczych modelach znajdujących się w ofercie popularnych sklepów ze sprzętem RTV i AGD.

  suszarka z dyfuzorem
  fot. Pixabay
 • Ciężar suszarki, jej rozmiar oraz długość.
  Warto wziąć pod uwagę te parametry odnosząc je do swoich możliwości (np. zasięgu rąk). Operowanie nad głową zbyt długą i stosunkowo ciężką suszarką może być dla wielu osób kłopotliwe. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że po nałożeniu dyfuzora długość suszarki zwiększy się mniej więcej o jedną trzecią – w zależności od długości wypustek. Wtedy warto poszukać sprzętu o jak najmniejszych gabarytach. Nie należy się jednak spodziewać, że tego typu suszarka do włosów będzie mała i poręczna.
 • Każda suszarka z dyfuzorem powinna mieć też oczywiście drugą, zwykłą nakładkę, czyli tzw. koncentrator. W niektórych modelach koncentratorów może być nawet dwa. Różnią się wtedy szerokością otworu, przez który wydobywa się strumień powietrza.
 • Jonizacja
  Jak już wspomnieliśmy, suszenie włosów suszarką z jonizacją nie tylko zapobiega ich elektryzowaniu się, ale również lekko je wygładza.
 • Cena
  Dodanie do suszarki dyfuzora nie ma znaczącego wpływu na jej cenę. W suszarkach ze średniej i wyższej pułki ta nakładka staje się powoli standardem. Najtańsze modele z dyfuzorem kosztują ok. 80-90 zł.

Co oprócz dyfuzora?

Suszenie włosów suszarką z dyfuzorem pomaga wydobywać skręt z włosów, które mają tendencję do kręcenia się i falowania. By uzyskać dobry efekt, warto to poprzedzić odpowiednią pielęgnacją (metoda OMO, CG itd.). Chcąc uzyskać fale i loki na włosach, które są raczej proste, należałoby sięgnąć po lokówkę lub prostownicę. Z kolei suszarko-lokówki obrotowe powinny się sprawdzić zarówno u osób z naturalnie kręconymi, jak i prostymi włosami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here