suszarka z jonizacją
fot. Pexels

Czy to możliwe, by suszenia włosów nie tylko nie osłabiało ich kondycji, ale wręcz ją poprawiało? Tak obietnicę składają swoim klientom producenci najnowszych modelów suszarek do włosów. Jednym z najbardziej znanych i już rozpowszechnionych są suszarki z jonizacją. Czy warto w nie inwestować?

Na czym polega suszenie włosów zwykła suszarką?

Zasada działania suszarek do włosów jest prosta: oddziałują one na włosy ciepłym bądź gorącym powietrzem. Z efekcie zawarta w nich woda zaczyna wyparowywać. Dzięki temu włosy stają się suche. Niestety, równolegle dochodzi do rozchylenia ich łusek (co osłabia ich kondycję) oraz do tworzenia się na ich powierzchni dodatnich ładunków elektrycznych. To z kolei odpowiada za elektryzowanie się i puszenie włosów.

suszarka z jonizacją
fot. Pexels

Jeżeli ktoś używa suszarki od czasu do czasu – na dłuższą metę zjawisko to nie powinno przyczynić się to pogorszenia stanu naszej fryzury. Inaczej jest jeśli suszymy włosy częściej. Sposobem na zneutralizowanie negatywnego wpływu suszarki na nasze włosy jest wybieranie modeli z jonizacją.

O co chodzi w suszarkach z jonizacją?

Podczas suszenia włosów suszarką z jonizacją uwalniane są ujemne ładunki elektryczne, które osiadają na powierzchni włosów i neutralizują ładunki dodatnie. W ten sposób znika problem z elektryzowanie, a włosy stają się gładsze i bardziej podatne na układanie. Dzieje się tak dlatego, że suszarka działa nie tylko neutralizująco. Domyka również łuski włosów, dzięki czemu zyskują zdrowy, błyszczący wygląd. Dzięki jonizacji unikamy efektu puszących się włosów i kosmyków sterczących w każdą stronę.

Suszarki z jonizacją – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Suszarki do włosów z jonizacją z reguły są nieco droższe od urządzeń, które nie posiadają tej funkcjonalności. Różnice te nie są jednak wielkie. Najtańsze modele można kupić już za niespełna 100 zł. Większość suszarek ze średniej i wyższej półki cenowej to z reguły suszarki z jonizacją. Warto też wiedzieć, że bez problemu możemy się zaopatrzyć w modele z dodatkowymi końcówkami, takimi jak np. dyfuzor czy wąski koncentrator.

Najważniejsze parametry suszarek do włosów z jonizacją

Wybierając dla siebie model z funkcją jonizacji warto też spojrzeć na inne parametry mające decydujący wpływ na komfort użytkowania i sposób pracy suszarki. Należą do nich:

  • moc (ma wpływ m.in. na szybkość suszenia włosów; różnice między poszczególnymi modelami mogą tu sięgać nawet 1500 W; uważa się, że optymalna moc tych urządzeń to ok. 2000 W);

    suszarka z jonizacją
    fot. Pexels
  • regulacja temperatury oraz prędkości nadmuchu (standardem w suszarkach są dwa poziomy temperatury i dwa poziomy nadmuchu);
  • nakładki (chodzi tu głównie o dyfuzory i koncentratory; w przypadku tych ostatnich w niektórych modelach mamy do czynienia z dwoma rodzajami nakładek);
  • wygląd suszarki (ponieważ rynek oferuje wiele różnych suszarek wyposażonych w funkcję jonizacji, dosyć łatwo jest znaleźć taką, która będzie nam odpowiadała również od kątem estetycznym);
  • waga (suszarki wyposażone w silniki o wysokiej mocy, dodatkowe funkcjonalności, jonizację oraz pokaźne nakładki mogą być niestety dosyć ciężkie; może to nieco utrudnić swobodne operowanie nimi nad głową; przed zakupem warto to sprawdzić by nie być zaskoczonym).

Inne funkcjonalności, na które warto zwrócić uwagę

Oprócz jonizacji, w nowoczesnych suszarkach stosowane są również inne rozwiązanie mające wpływać pozytywnie na kondycję włosów. Jednym z nich jest np. system dopasowujący temperaturę suszenia do naszych włosów. Innym przykładem mogą być suszarki, ale również lokówki i prostownice, które podczas suszenia i stylizacji uwalniają keratynę, która chroni i pielęgnuje włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here