odżywki białkowe
fot. Pixabay

Osoby uprawiające sport, nawet amatorsko, muszą dbać o prawidłową dietę. Bez tego nie tylko nie osiągną wymarzonych wyników – mogą nawet zaszkodzić swojemu zdrowiu. Jednym z kluczowych składników odżywczych dla aktywnych fizycznie jest białko. W uzasadnionych sytuacjach warto uzupełniać jego braki w organizmie odżywkami białkowymi.

Rola biała w ludzkim organizmie

Białko to podstawowy budulec naszego ciała. Służą nam do budowy i odbudowy tkanek, wykorzystywane są przy większości procesów życiowych. Zbudowane są z mniejszych jednostek, zwanych aminokwasami. Część z tych aminokwasów potrafimy wytwarzać samodzielnie z innych składników (aminokwasy endogenne), część jednak musimy dostarczyć naszemu organizmowi codziennie wraz z pożywieniem (aminokwasy egzogenne). Trzecią grupę stanowią te, które potrafimy wprawdzie sami syntetyzować, ale potrzebujemy do tego aminokwasów egzogennych.

Ludzki organizm, w którym brakuje odpowiedniej ilości biała, będzie miał problem z podjęciem wysiłku fizycznego i z regeneracją. Niedobór białka może skutkować chociażby: ogólnym osłabieniem, problemami ze snem i koncentracją, obrzękami, suchą skórą, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, podatnością na choroby, problemami z gojeniem się ran.

Bez białka niemożliwy jest również przyrost tkanki mięśniowej. Dlatego o odpowiedni poziom białka powinny zadbać zarówno osoby, które są na diecie redukcyjnej, jak i te, którym zależy na zbudowaniu masy mięśniowej.

Rodzaje odżywek białkowych

Odżywka białkowa (inaczej proteinowa) to jeden z najpopularniejszych suplementów diety. Każdy, kto chce po nią sięgnąć, ma naprawdę duży wybór. Dotyczy to zarówno rodzajów, jak i marek, ale również smaków.

Najpopularniejsze typy odżywek białkowych:

  • koncentrat białek serwatkowych (WPC); to najbardziej znana i najpopularniejsza forma odżywki białkowej; zawiera optymalne proporcje aminokwasów oraz peptydów (organiczne związki chemiczne powstające podczas biosyntezy białek); zawartość białka w koncentratach oscyluje w granicach 60-80 procent;
  • izolat białka serwatki (WPI); to najczystsza dostępna forma białka serwatki (nawet ponad 90 proc.); nie zawiera tłuszczu, bardzo dobrze się trawi; cechuje się wysoką wchłanialnością;
  • mieszanki koncentratów i izolatów,
  • hydrolizowane białka serwatki; wyróżnia się błyskawiczną wchłanialnością; idealnie nadaje się do przyjmowania po treningu; hydrolizowane białka serwatki są najszybciej przyswajalną przez organizm formą odżywek białkowych, ale są też najdroższe.

Białka wegańskie

Do popularnych odżywek białkowych należy także izolat białka sojowego, zawierający pełny zestaw aminokwasów egzogennych, w ilościach i proporcjach zbliżonych do zapotrzebowania naszego organizmu. Białko sojowe jest najwolniej wydalane z organizmu, dzięki czemu przeciwdziała utracie azotu oraz wpływa korzystnie na naszą gospodarkę wapniową.

odżywki białkowe
fot. Pexels

Izolat białka sojowego jest najpopularniejszym rodzajem tzw. białek wegańskich, czyli odżywek białkowych dla osób, które nie spożywają produktów odzwierzęcych. Inne rodzaje białek wegańskich (w postaci odżywek) zawierają m.in. proteiny grochu i izolat białka ryżowego.

Czy odżywek białkowych należy się bać?

Spożywanie odżywek białkowych u wielu osobom może kojarzyć się tylko z siłownią i osobami zafiksowanymi na punkcie jak najszybszego przyrostu masy mięśniowej. Sporo osób może też podchodzić do tego sceptycznie – jak do każdej suplementacji. Wielu dietetyków i trenerów podkreśla zresztą, że podstawą naszego odżywienia powinna być prawidłowo zbilansowana dieta, dzięki której będziemy w stanie dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych składników wraz z pożywieniem.

odżywki białkowe
fot. Pixabay

Po suplementy, a więc również po odżywki białkowe, należy sięgać wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Jedną z takich sytuacji jest z pewnością intensywny wysiłek fizyczny. Wbrew pozorom, nie jest on dziś jedynie domeną zawodowych sportowców. Treningi do maratonów, crossfit czy siłownia kilka razy w tygodniu – taki styl życia prowadzi naprawdę wielu z nas. Dlatego w uzasadnionych sytuacjach nie powinniśmy się obawiać sięgnięcia po odżywkę czy inne substancje wspomagające działanie naszego organizmu (czyli np. adaptogeny czy preparaty witaminowe).

Oddzielną kwestią są osoby uprawiające sport, a będące na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej. One również powinny bardzo uważnie przyglądać się ilości białka w swojej diecie. Przyjmuje się, że jego prawidłowa wartość to przedział od 1,4 g do 2 g na kilogram masy ciała (dla osób osób uprawiających sport).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here