blender do smoothie
fot. Pexels

Smoothie i koktajl to napoje jednoznacznie kojarzące się z blenderem. Bez tego urządzenia nie da się ich przygotować. Co warto wiedzieć wybierając dla swój blender do smoothie.

Zanim odpowiemy na pytanie o blender do smoothie – krótka informacja, czym ono jest.

Smoothie to gęsty, schłodzony napój o aksamitnej konsystencji. Wykonuje się go z warzyw, owoców, wody, lodu, soków owocowych, soku z cytryny, świeżych ziół. Można również dorzucać do niego takie dodatki jak orzechy, miód, siemię lniane, spirulina, nasiona chia. Co do zasady smoothie’s różnią się od koktajli (shake’ów) tym, że te drugie są napojami przygotowanymi na bazie mleka, najczęściej z dodatkiem owoców takich jak truskawki, banany czy owoce jagodowe. Do koktajli można dodawać również jogurtu naturalnego czy suszonych owoców (np. daktyli). Często podaje się je z lodami (albo blenduje z lodami). W praktyce nazwy „smoothie” i „koktajl” bywają używane zamiennie. Zwłaszcza, że w przepisach na smoothie można znaleźć również dodatek w postaci mleka roślinnego (napojów roślinnych).

Jaki blender do smoothie wybrać?

Odpowiedź na to pytania jest prosta i skomplikowana jednocześnie. Prosta, ponieważ tak naprawdę każdy blender nadaje się do tego, by zrobić w nim smoothie lub koktajl. Co więcej, urządzenie to zostało wynalezione właśnie myślą o ich przygotowywaniu (mówiąc dokładniej, chodziło o koktajle mleczne w restauracjach; blender wynalazł i opatentował w USA Stephen J. Popławski, wynalazca polskiego pochodzenia; patent na blender otrzymał on w 1932 r., pierwsze blendery były sprzedawane jako Miracle Mixer).

blender do smoothie
fot. Pexels

Z drugiej strony odpowiedź ta jest skomplikowana, ponieważ na rynku istnieją różne rodzaje blenderów, a na dodatek mają one swoje warianty.

Rodzaje blenderów

  • Blender ręczny

Podczas blendowania smoothie czy koktajlu urządzenie trzeba trzymać w ręku, producenci zwykle dodają do nich oddzielne kielichy. Blender ręczny jest poręczny, ale zwykle ma mniejszą moc i mniejszą liczbę ostrzy niż blendery kielichowe. Dlatego jeśli do koktajlu czy smoothie zechcemy dodawać twardych owoców lub warzyw – sporo blenderów ręcznych może nie poradzić siebie z ich dokładnym rozdrobnieniem.

  • Blender kielichowy

W tym przypadku wszystkie produkty wkładamy do naczynia, przykrywamy, włączamy – i gotowe. Najczęściej blendery kielichowe maja większą moc silnika niż blendery ręczne oraz więcej ostrzy (istnieją modele z z dwoma, trzema lub czterema ostrzami siekającymi i w pionie, i w poziomie). Wszystko to przekłada się na szybkość pracy i jej efekty. Smoothie wykonane w blenderze kielichowym, na wysokich obrotach, powinno mieć bardziej aksamitną konsystencję niż w blenderze ręcznym.

  • Blendery sportowe/blendery do smoothie

Wspomnieliśmy, że każdy blender nadaje się do zrobienia w nim smoothie. Jednak niektóre ich wersje powstały głównie z myślą o tym napoju. Zaliczane są do blenderów kielichowych, a mechanizm ich działania jest identyczny jak innych blenderów tego typu. Różnią się jednak budową kielicha. Nie wygląda on jak kielich, ale jak bidon (mniejszych lub większych rozmiarów). Mało tego, po zrobieniu w nim koktajlu/smoothie można go odłączyć od blendera, zakręcić i zabrać ze sobą do szkoły, na uczelnię czy do pracy. Dzięki temu cała procedura przebiega szybko i sprawnie, a my oszczędzamy czas potrzebny do przelewania gotowego smoothie z kielicha do bidona. Tego typy blendery najczęściej mają w nazwie słowo sport.

blender do smoothie
fot. Pixabay

Blendery sportowe/blendery do smoothie/blendery do koktajli z reguły mają mniejszą pojemność niż blendery kielichowe, bez wątpienia jednak są wygodne. Mimo to przed ich kupienie warto wiedzieć, że funkcję zakładanego i zdejmowanego bidona ma wiele „zwykłych” blenderów kielichowych. Bidony stanowią wtedy ich dodatkowe wyposażenie (do niektórych modeli producenci dodają jeden bidon, do innych po dwa identyczne, zdarzają się też takie z bidonem o mniejszej i większej pojemności). W praktyce oznacza to, że w jednym urządzeniu mamy zarówno blender kielichowy, jak blender sportowy/blender do smoothie.

Nie tylko blender

Na koniec warto dodać, że do przygotowania smoothie nie musimy mieć koniecznie blendera który będzie osobnym urządzeniem. Obecnie funkcję blendowania posiada wiele innych urządzeń – miksery kuchenne ręczne i miksery z misą, roboty/miksery planetarne, roboty kuchenne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here