bidon, bidon na wodę, bidon na smoothie
fot. Pexels

Bidon, czyli specjalna butelka mocowana przy rowerze w specjalnie do tego celu przeznaczonym uchwycie już dawno przestał pełnić taką funkcję. Dziś pod tą nazwą mogą kryć się zarówno klasyczne bidony rowerowe, małe butelki na wodę które dzieci zabierają do szkoły, butelki-shakery na odżywki białkowe dla sportowców czy shakery na smoothie.

Rodzaje bidonów

Wystarczy szybki przegląd oferty sklepów by przekonać się, jak duża różnorodność panuje wśród bidonów. Podobnie jak w przypadku wielu innych artykułów producenci stawiają tu na multifunkcyjność. Wiele bidonów może pełnić różne funkcje, raz będąc pojemnikiem na wodę, innym razem na ciepłą kawę. Da się jednak wyróżnić kilka rodzajów tych akcesoriów. Warto jednak pamiętać, że podział ten ani nie jest ostry, ani też zapewne nie zawiera wszystkich typów bidonów dostępnych na rynku. Niemniej pewne grupy da się wyróżnić.

  • Bidony rowerowe
    Najbardziej zbliżone do tego, co pierwotnie było znane jako bidon. Niektóre egzemplarze można nawet kupić ze specjalnym uchwytem na rower. Producenci stawiają tu m.in. na ergonomiczne kształty, szybkie, ale jednocześnie szczelne otwieranie, dodatkowe zabezpieczenie ustników przed kurzem i zanieczyszczeniami.

    bidon, bidon na wodę, shaker, bidon na smoothie
    fot. Pexels
  • Bidony sportowe
    Zaliczyć do nich można również bidony rowerowe, ale kategoria ta jest zdecydowanie szersza, obejmuje bowiem wszystkie bidony które z łatwością można zabrać ze sobą na trening. Są to przeważnie butelki z dosyć wąskim ustnikiem, ale raczej większą pojemnością (od ok. 0,5 l do 1 l – to wersje najbardziej popularne). Wśród tych produktów znajdziemy też na przykład specjalne bidony dla biegaczy – zarówno takie z uchwytem na rękę, jak takie które mocuje się przy pasie, plecaku czy uprzęży do biegania.
  • Bidony przypominające klasyczne butelki na wodę
    Często wykonane są ze stali nierdzewnej, mogą służyć zarówno na napoje ciepłe, ja k i na kawę czy herbatę. Zdarzają się modele, które bardziej przypominają kubki termiczne i do nich też często producenci je zaliczają. Są jednak też takie, które można zaliczyć do sportowych bidonów izotermicznych – są lekkie, ergonomiczne i mimo wszystko bliżej im do bidona na rower niż do termosu. Oprócz tego warto tu wymienić bidony z systemem ułatwiającym kontrolę codziennego spożycia wody.
  • Bidony dla dzieci
  • Bidony turystyczne
    Pod tą nazwą mogą się kryć zarówno bidony sportowe, butelki ze stali nierdzewnej, butelki izotermiczne, czy nawet klasyczne termosy (z tym, że w opływowych kształtach). Tym, co może wyróżniać je jest nieco większa pojemność (czyli raczej bliżej litra niż połowy). Z drugiej strony i tak wiele zależy od tego, jaki egzemplarz sami wybierzemy.
  • Butelki filtrujące i butelki z wkładem na owoce, lód, świeże zioła.
    Choć butelki filtrujące de facto zasługują na oddzielne omówienie, zaliczamy je jednak również do kategorii bidonów, ponieważ sporo z nich ma takie kształty i sposób otwierania, by świetnie sprawdzać się również jako bidony sportowe czy rowerowe. To samo dotyczy butelek z wkładem.

    bidon, bidon na wodę, shaker, bidon na smoothie
    fot. Pexels
  • Bidony-shakery na odżywki białkowe (i nie tylko).
    Wyróżnia je inny ustnik niż w przypadku klasycznych bidonów na wodę. Służą do tego, by móc szybko uzupełnić niezbędne składniki tuż po treningu. Wiele egzemplarzy ma również rozwiązania ułatwiające mieszanie odżywki z płynem. Przykładem może być piłeczka sprężynowa, tzw. blender ball. Rozbija ona składniki shake’a nie pozostawiając grudek i sprawiając, że ma on lekką, gładką konsystencję.
  • Bidony na smoothie
    W zasadzie to ta sama kategoria co bidony na odżywki. Wymieniamy m.in. ze względu na fakt, że często lądują tu bidony o naprawdę szerokim ustniku. Pojawiają się też bidony/shakery elektryczne, które działają jak przenośny mini-blender na baterie. W tej kategorii można też spotkać bidony sygnowane nazwami producentów sprzętu AGD – nic dziwnego, ponieważ są one kompatybilne z określonymi modelami blenderów do smoothie. Warto wiedzieć, że można je kupić oddzielnie.

Rodzaje materiałów, z których wykonane są bidony

Bidny powinny być wykonane z materiałów lekkich, nietłukących i odpornych na zniszczenia czy zarysowania. Przede wszystkim jednak powinny być to materiały przeznaczone do kontaktu żywnością. Kluczowa jest tu informacja, że jest to tworzywo nietoksyczne, wolne od bisfenolu A (BPA) oraz ftalanu dietyloheksylu (DEHP).

Materiałem, który pojawił się stosunkowo niedawno jeśli chodzi o tworzywa sztuczne używane do produkcji artykułów mających kontakt z żywnością jest tritan. Wyglądem zewnętrznym przypomina on szkło. Jest jednak odporny na uszkodzenia i zarysowania, jest też dużo lżejszy. W przeciwieństwie do zwykłego plastiku tritan jest odporny na działanie skrajnych temperatur. Nie wchodzi w reakcję z cieczami. Można spotkać wykonane z niego bidony, ale również pojemniki na przyprawy oraz kielichy blenderów kielichowych czy dzbanki filtrujące wodę.

Na co zwrócić uwagę kupując bidon?

  • Sposób, w jaki będziemy go używać.
  • Pojemność.
  • Rodzaj i temperatura płynu, jaki można do niego wlać.
  • Materiał, z którego jest wykonany.
  • Kształt.
  • Kształt ustnika, sposób jego otwierania, czy jest jakoś dodatkowo zabezpieczony.
  • Ciężar.
  • Szczelność.
  • Czy i w jaki sposób można go do czegoś przymocować (uchwyt, uprząż, plecak itp.).
  • Design.
  • Odporność na zniszczenia, zarysowania, upadki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here