butelka filtrująca
fot. Pexels, zdjęcie ilustracyjne

Butelka filtrująca to sposób na bycie oszczędnym i ekologicznym. Każdy z tych powodów warty jest tego, by przemyśleć jej zakup. Jeżeli jednak to Was nie przekonuje, dodamy jeszcze jeden argument – tego typu akcesorium jest również modne.

Butelki filtrujące – czy warto?

Wydaje się, że w ostatnich latach świadomość ekologiczna Polaków wzrosła, na ile jest to efekt wrażliwości na zmiany klimatu, a na ile na przykład… wzrostu cen za wywóz śmieci – tego pewnie nie rozstrzygniemy. Koniec końców jednak, niezależnie od motywacji, liczy się cel końcowy. A tym jest na przykład zmniejszenie ilości plastiku produkowanego przez ludzkość.

Na fali tego wzrosła popularność różnego typu dzbanków filtrujących, filtrów zakładanych na kran czy wreszcie butelek filtrujących. Można zresztą śmiało powiedzieć, że ten ostatni trend jest najłatwiej zauważyć. Dziś bowiem „na mieście”, w szkole, w pracy czy na uczelni widok osoby z tego typu butelką należy do bardzo częstych. Produkt wyszedł bowiem naprzeciw dosyć ważnej potrzebie, jaką jest dostęp do dobrej wody kiedy jesteśmy poza domem. Jeszcze kilka lat temu najczęściej załatwialiśmy to kupując wodę butelkowaną (w końcu nie bez powodu na runku pojawiła się woda w plastikowych butelkach przypominających bidony). Dziś mamy alternatywę, czyli wodę z kranu przelaną do butelki z filtrem.

Jak działają butelki filtrujące?

Butelki filtrujące wodę używają do tego celu specjalnych filtrów węglowych. Usuwają one z wody drobne zanieczyszczenia mechaniczne i osad oraz zmiękczają ją i redukują zawartość chloru. Należy jednak pamiętać, że filtr nie służy do uzdatniania wody! Jego celem jest podniesienie walorów smakowych i zapachowych wody, która i bez tego jest regularnie badana i uznano ją za nadającą się do picia.

Butelki na wodę z filtrem działają nieco inaczej niż popularne dzbanki używane w domach. Tam stosowana jest metoda przelewowa (najpierw ją trzeba przefiltrować, dopiero potem można pić). W przypadku butelek woda jest filtrowana w momencie picia. Efekt obydwu zabiegów i ich skuteczność jest jednak porównywalny.

Rodzaje butelek filtrujących

Wśród butelek filtrujących bardzo dużo jest takich, które przypominają kształtem bidon, mają ergonomiczny kształt, są wykonane z tworzywa sztucznego i bardzo lekkie. Już na pierwszy rzut oka widać wyraźnie, że mają sportowy charakter. Inne modele mają zdecydowanie bardziej klasyczne, eleganckie kształty. Czasem można spotkać butelki z filtrem zrobione ze szkła. Oddzielną kategorię stanowią butelki termiczne, których funkcja polega głównie na utrzymywaniu wody w odpowiedniej temperaturze. Często mają one eleganckie, niemal designerskie kolory i kształty, mogą być wykonane ze stali nierdzewnej czy nawet miedzi. Nie posiadają one jednak filtrów. Z tego punktu widzenia bliżej im do bidonów izotermicznych czy nawet kubków termicznych.

Pisząc o butelkach na wodę z filtrami nie sposób nie wspomnieć o dwóch markach, które zdominowały obecnie sprzedaż jeśli chodzi o ten rodzaj artykułów (przynajmniej w Polsce). Mowa oczywiście o butelkach filtrujących Dafi oraz o butelkach Brita. Jedna i druga marka to obecnie potentat w dziedzinie tego typu produktów, bardzo znane są również ich dzbanki filtrujące.

Dlatego wiele osób wybierając butelkę prędzej czy później zadaje sobie pytanie: Dafi czy Brita. Trudno jednak udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Dafi przez długi czas uchodziła za tańszy, nieco gorszy zamiennik Brity. Dziś jednak obie marki należy traktować jako równorzędnych konkurentów. Nadal jednak artykuły Dafi są nieco tańsze niż Brity, zarówno jeśli chodzi o same butelki, jaki i filtry do nich. Po stronie Brity leży za to nieco większa wytrzymałość i stabilność butelek, jak również szeroki wybór jeśli chodzi o pojemności oraz bardziej dopracowany design (choć ten, jak wiemy, jest raczej kwestią gustu).

butelska filtrująca
fot. Pexels, zdjęcie ilustracyjne

Różnice między Britą a Dafi, przynajmniej w przypadku butelek, nie są jednak fundamentalne. Lepiej zdecydować się na którąkolwiek z nich, niż za każdym razem, gdy jesteśmy poza domem i potrzebujemy napić się wody, kupować kolejną plastikową butelkę.

Na ile wystarczają filtry w butelkach filtrujących?

Zarówno w przypadku Dafi, jak i Brity, filtry do butelek mają wydajność do 150 litrów wody. Oznacza to, że można ich używać bez wymiany mniej więcej przez 4 tygodnie. Wiele zależy tu jednak od częstotliwości użytkowania oraz od jakości nalewanej wody.

Na co zwrócić uwagę wybierając butelkę filtrującą?

  • Pojemność
  • Rodzaj zamknięcia i szczelność
  • Materiał, z którego wykonana jest butelka
  • Koszt filtrów na wymianę i ich dostępność

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here