kubek termiczny
fot. Unsplash

Jeśli mielibyśmy zrobić prywatną listę przedmiotów najbardziej ułatwiających codzienne życie, kubek termiczny na pewno być się na niej znalazł. I to kto wie, czy nawet nie na pierwszym miejscu? A już na pewno gdzieś w ścisłej czołówce.

Kubki termiczne – dlaczego warto?

Kubki termiczne to sposób na to, by ciepłe napoje dłużej trzymały temperaturę. Najczęściej pijemy w nich kawę lub herbatę. Sam pomysł na ich wykonanie to przeniesienie materiałów i zasady działania znanej wcześniej z termosów. Te były jednak z reguły nieco większe, nie sposób było również napić się z nich czegokolwiek „w biegu”. Wymagały tego, by je odkręcić i nalać płynu do oddzielnego kubka (którym najczęściej była przeznaczona do tego celu nakrętka). Kubki termiczne skróciły ten proces – i w tym zapewne tkwi źródło ich sukcesu (albo przynajmniej jedno ze źródeł).

W tym miejscu należy jednak oddać sprawiedliwość samym termosom – napisaliśmy o nich w czasie przeszłym, one jednak w żadnym wypadku nie oddały całkowicie pola kubkom. Okazało się, że wśród klientów jest zapotrzebowanie i na jeden, i na drugi rodzaj produktu. Co więcej, da się zaobserwować, że w niektórych aspektach zaczęły się do siebie upodabniać. Termosy stały się mniejsze, bardziej poręczne, lepiej pasujące kształtem do dłoni. Z kolei kubki w wielu przypadkach przestały kubki przypominać (tzn. nie mają ucha). Mało tego, mamy dziś sporo egzemplarzy o całkiem dużej pojemności (np. 0,5 l).

kubek termiczny
fot. Unsplash

Warto też dodać, że kubki termiczne konkurują w tej chwili z innymi pojemnikami na płyny, które mają za zadanie trzymać temperaturę. Mowa o butelkach termicznych oraz izotermicznych bidonach. Można się również zaopatrzyć w szklanki termiczne, które sprawdzają się, jeśli nie musimy nigdzie wychodzić.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając kubek termiczny?

  • Materiały, z którego wykonany jest kubek. Im będą wyższej jakości, bardziej solidne, tym większa szansa, że kubek nam dłużej posłuży. Mają one bowiem wpływ m.in. na przechodzenie zapachów. To problem, z którym boryka się wielu użytkowników kubków termicznych. Często jest bowiem tak, że jeśli w danym kubku pijemy kawę, a potem zechcemy napić się z niego herbaty – posmak kawy będzie wyczuwalny.
  • Choć kubek powinien być solidny, nie może być zbyt ciężki.
  • Szczelność – to element kluczowy, mający wpływ na to, czy dany egzemplarz w ogóle będzie nadawał się do użytku.
  • Sposób otwierania/zamykania kubka.
  • Wielkość kubka.
  • Design – choć może wydawać się nie tak istotny jak pozostałe parametry, warto pamiętać, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że z kubka będziemy korzystać bardzo często. Jeśli kupimy solidny egzemplarz – może on zostać z nami na lata. Dlatego warto wybrać taki, który po prostu nam się podoba i po który będziemy sięgać z przyjemnością.

    kubek termiczny
    fot. Unsplash

Na naszej liście znajdują się parametry, które mają znaczenie dla każdego użytkownika kubka termicznego. Oprócz tego jednak wybierając egzemplarz dla siebie warto zwrócić uwagę na te elementy, na których nam najmocniej zależy. Przykładowo, jeśli ktoś często używa kubka prowadząc auto, powinien wybrać taki egzemplarz, którego średnica będzie pasowała do uchwytów w jego samochodzie. Dla innej osoby może być to np. dopasowanie do wielkości kieszeni w plecaku itp.

Ceny kubków termicznych

Ceny dobrych kubków termicznych kształtują się w okolicach 100 zł. Przy czym z reguły jest to kwota nieco większa – wiele zależy m.in. od ich pojemności. Oczywiście kubek da się kupić w markecie za o wiele mniejszą kwotę (okolice 30 zł). Pytanie tylko, czy warto? Naszym zdaniem – nie. Zarówno z naszych doświadczeń, jak i z doświadczeń innych użytkowników wynika, że mają one jeden kluczowy mankament – są nieszczelne. W praktyce oznacza to, że nie nadają się do użytku (tzn. nadają, ale tylko jako zwykłe kubki). Do tego należy dodać również słabe trzymanie ciepła. Oczywiście nie oznacza to, że droższy kubek na 100 proc. będzie pozbawiony takich mankamentów, zaś wśród tańszych egzemplarzy nie da się trafić na coś porządnego. Pytanie tylko, czy warto w tej kwestii liczyć na szczęście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here