szklanki termiczne
fot. Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Szklanki termiczne to specjalny rodzaj naczyń kuchennych. Dzięki swoim specjalnym właściwościom chronią one płyny zarówno przed utratą ciepła, jaki przed nagrzewaniem się.

Każdy z nas zapewne zna ten moment, w którym świeżo zaparzona kawa czy herbata po chwili już staje się zimna? Albo kawa mrożona w upalny dzień… Wrzucamy do niej lód, stawiamy na stoliczku na tarasie, wracamy za chwilę – i nasze latte jest już prawie ciepłe. A co, gdyby dało się unikną takich sytuacji? Teraz jest to możliwe dzięki szklankom termicznym. Przeznaczone są one do serwowania zarówno napojów gorących, jak i zimnych. Wpisują się one w trend, który moglibyśmy nazwać tworzeniem naczyń funkcjonalnych (w takim znaczeniu, w jakim mówimy np. o żywności funkcjonalnej). Chodzi np. o butelki filtrujące, kubki termiczne, naczynia żaroodporne, kubki-niekapki itp.

szklanki termiczne
fot. Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Obecnie są one dostępne w wielu różnych wariantach. Możemy kupić szklanki przeznaczone do niemal wszystkich rodzajów najpopularniejszych napojów – kawy espresso, cappuccino, latte, soku, wody, drinków, herbaty. Bez problemy kupimy naczynia o niewielkiej pojemności, jak i takie XXL; z uszkami lub bez; smukłe lub bardziej pękate. Możemy wybierać spośród specjalnych szklanek termicznych do kawy (dopasowanych do jej rodzaju), jaki i szklanek termicznych do herbaty.

Z czego wykonane są szklanki termiczne?

Szklanki termiczne mają tak specyficzne właściwości, że intuicyjnie czujemy, że nie mogą być wykonane ze zwykłego szkła. W ich przypadku tworzywem są dwie warstwy szkła borokrzemowego, które oddzielone są od siebie przestrzenią wypełnioną powietrzem. Stąd między innym wrażenie, że są to szklanki z podwójnym dnem lub szklanki podwójnymi ściankami.

Szkło borokrzemowe samo w sobie ma też wyjątkowe właściwości. Przede wszystkim chodzi tu o niższy współczynnik rozszerzalności cieplnej, dzięki czemu wykazuje odporność na nagłe zmiany temperatury. Jeśli do naczynia wykonanego z tego szkła będziemy wlewać naprzemienne gorącą i zimną wodę – nie pęknie. Oprócz tego oczywiście szkło borokrzemowe wykazuje bardzo dobre właściwości termiczne (zabezpiecza zarówno przed utratą ciepła, jak i nagrzaniem). Jest również cieńsze i lżejsze od normalnego szkła oraz twardsze. Szklanki termiczne ze szkła borokrzemowego bez problemu umyjemy też w zmywarce i wstawimy do mikrofali.

szklanki termiczne
fot. Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Komplety szklanek termicznych

Szkło borokrzemowe, mimo że tak trwałe, nie ustępuje niczym innym odmianom szkła jeśli chodzi o wygląd i elegancję. Mało tego, producenci niejednokrotnie wykorzystują efekt złudzenia optycznego związanego z podwójnymi ściankami do podniesienia ich atrakcyjności. Dodatkowo, szklanki termiczne bez problemu kupimy w zestawie (m.in. po 2, 4, 6, 9 sztuk). W sprzedaży znajdują się również zestawy z dzbankami lub karafkami termicznymi. Dzięki temu możemy podać na stół większą ilość napoju – bez ryzyka, że zbyt szybko wystygnie lub się ogrzeje.

Ceny szklanek termicznych

Tym, co najbardziej może odstręczać od zakupu szklanek termicznych (chociażby w celu wypróbowania ich właściwości), jest cena. Są one droższe od zwykłych szklanek. Choć oczywiście w kontekście różnic, jakie występują w cenach zastawy stołowej i sprzętów kuchennych słowo „droższe” może być dyskusyjne. Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że za kilkadziesiąt złotych możemy dziś kupić cały zestaw filiżanek, ale równie dobrze możemy nabyć jedną sztukę. Dlatego kwestia cen i kosztów bywa tak bardzo relatywna. W tym kontekście najlepiej więc podać kilka przykładów (wszystkie wymienione niżej ceny to stan na styczeń 2021):

  • komplet szklanek do kawy latte, 250 ml, 6 sztuk, szkło zwykłe, pogrubiane, Glasmark – 56,50 zł;
  • komplet szklanek termicznych do kawy latte, 250 ml, 6 sztuk, szkło borokrzemowe, Tadar – 107,79 zł;
  • proste szklanki do herbaty, 250 ml, bez uchwytu, 6 sztuk, zwykłe szkło, Krosno – 19,50 zł
  • szklanki do kawy termiczne, 400 ml, proste, bez uchwytu, 6 sztuk, szkło borokrzemowe, Tadar Sublime Top – 107,79 zł;
  • szklanki termiczne do kawy Irish, 200 ml, 6 sztuk, szkło borokrzemowe, Tadar Sublime – 102,89 zł;
  • szklanki do kawy Irish, 200 ml, 6 sztuk, zwykłe szkło, Tadar – 29,39 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here