dzbanek filtrujący
fot. Pexels

Picie wody z kranu to dziś nie tylko kwestia oszczędności, ale również odpowiedzialności. Trudno bowiem inaczej nazwać decyzję to tym, by nie kupować wody w plastikowych butelkach. Tym, którzy ją podjęli, a mają opory przed piciem kranówki polecamy zakup dzbanka filtrującego. Ich wybór na rynku jest naprawdę duży.

Dlaczego warto stosować dzbanki filtrujące?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by pić wodę z kranu – te zapewnienia władz wielu miast często są poddawane w wątpliwość. Większość z nas z doświadczenia wie bowiem, że „kranówka” zostawia po sobie czasem dziwny posmak, nie wspominając o tym, że zawiera dużo tzw. kamienia. Często nie wynika to jednak z właściwości samej wody, ale z faktu, że zanim trafi ona do naszych domów pokonuje kilometry rur przepływowych w których mogą znajdować się substancje które mogą wpływać na jej smak i zapach. Da się je usunąć za pomocą dzbanka filtrującego. Wymienialny filtr węglowy wkładany do dzbanka usunie również z wody nadmiar wapnia i magnezu, które są przyczyną osadzania się kamienia. W niektórych przypadkach filtr może nawet wzbogacić ją o minerały korzystne dla naszego organizmu.

dzbanek filtrujący wodę
fot. Pexels

Inny argument przemawiający za stosowaniem dzbanków filtrujących (ewentualnie innych rozwiązań oczyszczających wodę) dotyczy urządzeń kuchennych takich jak czajniki elektryczne, czajniki na gaz czy ekspresy do kawy. W przypadku części z nich użycie przefiltrowanej wody jest wręcz wymagane – bez tego nie można mówić o bezpiecznej eksploatacji (dotyczy to na przykład ekspresów do kawy z młynkiem do mielenia – nie każdy z nich posiada wbudowany filtr). Jeśli chodzi o sprzęt taki jak czajniki, Aeropressy, kawiarki itp. to śmiało można powiedzieć, że stosowanie przefiltrowanej wody wydłuża ich żywotność.

Porządne dzbanki na wodę kosztują w granicach 100 zł. Zanim wydamy tę kwotę warto wiedzieć, jaki dokładnie dzbanek chce się kupić. W podjęciu decyzji z pewnością pomoże wiedza na temat tego, jakie są kluczowe parametry artykułów oferowanych przez sklepy.

Najważniejsze parametry dzbanków na wodę

 • Pojemność dzbankaMamy tu do czynienia z dwiema wartościami – pojemnością całkowitą oraz pojemnością zbiornika z którego woda przedostaje się do filtra. Najpopularniejsze dzbanki filtrujące mają najczęściej pojemność 2 l (z czego 1 l to zbiornik na wodę do filtrowania).
 • Materiał z którego został wykonany dzbanekMamy tu do wybór między szkłem a plastikiem. Szkło uchodzi za materiał bezpieczniejszy, nie wchodzący w reakcję z wodą, a także bardziej elegancki. Z drogiej strony warto pamiętać, że plastik stosowany w dzbankach to specjalny rodzaj tworzywa. Dodatkowo warto wiedzieć, że przed dopuszczeniem do sprzedaży każdy dzbanek musiał przejść badania potwierdzające, że nadaje się do kontaktu z żywnością itp.

  dzbanek filtrujący wodę
  fot. Pixabay
 • Dostępność filtrów i ich cena To jeden z najważniejszych parametrów – warto bowiem sprawdzić, czy po zużyciu filtrów kupionych w zestawie z dzbankiem nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem nowych, pasujących do danego modelu. Należy także sprawdzić ich cenę. Pojedynczy filtr najczęściej kosztuje ok. 10 zł.
 • MarkaNa rynku istnieje kilka firm produkujących dzbanki filtrujące. Ich artykuły cieszą się od lat dobrą renomą. Za liderów sprzedaży można uznać marki Brita i Dafi. Wiele osób kupując dzbanek bierze pod uwagą w zasadzie tylko tych dwóch producentów. Osoby, które właśnie zastanawiają się: „Brita czy Dafi” nie powinny mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie modelu, niezależnie od tego, którą opcję wybiorą. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z butelkami filtrującymi.
  Inni producenci dzbanków filtrujących na wodę to m.in. Aquaphor, Orion, Wessper, BWT, Laica.
 • Wskaźnik zużycia filtra Warto sprawdzić zasadę, na jakiej działa w danym modelu. Powinien on być również dobrze widoczny.
 • CenaWspomnieliśmy już, że za porządny dzbanek zapłacimy ok. 100 zł. W asortymencie sklepów znaleźć można jednak zarówno egzemplarze, które są znacznie tańsze (20-30 zł), jak i droższe (ok.200 zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here