ekspres do kawy z młynkiem, automatyczny ekspres do kawy
fot. Pixabay

Automatyczny ekspresy do kawy z wbudowanym młynkiem do mielenia ziaren to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia do mielenia kawy. Ceny najtańszych kształtują się w granicach 1000 zł, najdroższe kosztują ponad 10 tys. zł. Czy warto kupować taki ekspres? Jakie ma on możliwości? Za co tak naprawdę tu płacimy?

Jeśli należycie do tych szczęściarzy, którzy od początku swojej przygody z kawą pili dobrej jakości napój parzony w ekspresach, pewnie tego nie zrozumiecie. Jeśli jednak Wasze pierwsze kawy w życiu to „zalewajki” (kawy parzone niby-po-turecku) lub kawy rozpuszczalne – zapewne będziecie wiedzieli, o co nam chodzi. Każdy bowiem, kto pił takie napoje, a potem skosztował kawy z ekspresu pamięta różnicę między nimi. Wspomina też pewnie to uczucie „olśnienia” i zrozumienia, że tak właśnie powinna smakować kawa.

Z tego powodu w Polsce zaczęła rozwijać się kultura picia kawy – pojawiało się się coraz więcej urządzeń do jej parzenia, wzrósł dostęp do dobrej jakości ziaren. I choć do Włochów nam daleko, picie kawy „jak z kawiarni” na co dzień, leży dziś w zasięgu wielu z nas. By osiągnąć ten cel często wybieramy ekspresy do kawy z młynkiem, a dokładnie – automatyczne ekspresy ciśnieniowe. 

ekspres do kawy z młynkiem, automatyczny ekspres do kawy
fot. Pixabay

Sposób działania automatycznych ekspresów do kawy

To urządzenia zaawansowane pod względem technologicznym. Należą do grupy ekspresów ciśnieniowych (podobnie jak ekspresy kolbowe i ekspresy na kapsułki). Wszystkie je łączy obecność pompy. To ona utrzymuje wodę przepływającą przez zmielone ziarna kawy pod odpowiednim ciśnieniem. W przypadku ekspresów automatycznych wskazane jest, by było to ok. 15 barów (choć niektórzy twierdzą, że może być ono mniejsze). Inni eksperci twierdzą z kolei, że im wyższe ciśnienie wody, tym lepiej (dlatego m.in. na rynku pojawiają się również urządzenia wytwarzające ciśnienie 19 barów).

By kawa parzona w ekspresie automatycznym była najwyższej jakości, a sam ekspres mógł dobrze funkcjonować, ważne jest, by miał odpowiednią moc. Za minimum uznaje się 1500 wat.

Oprócz dobrych parametrów jeśli chodzi o ciśnienie i moc, kluczowe znaczenie dla pracy ekspresów automatycznych ma też kilka innych elementów.

Najważniejsze cechy ekspresów do kawy z młynkiem

  • Wbudowany młynek do mielenia ziaren kawy
    Większość oferowanych obecnie ekspresów do kawy z młynkiem to ekspresy automatyczne. Posiadaniem wbudowanego młynka do mielenia może pochwalić się także część ekspresów kolbowych. Tam to jednak raczej wyjątek. W przypadku ekspresów automatycznych jest to reguła.
    W ekspresach do użytku domowego montowane są młynki do kawy żarnowe, ceramiczne lub stalowe. Młynki ceramiczne uchodzą za cichsze, a młynki stalowe za trwalsze. Producenci używający w swoich ekspresach młynków stalowych przekonują również, że są one bardziej precyzyjne niż ceramiczne. Dzięki temu ziarna cięte są na idealnie równe kawałeczki – a to ma bezpośredni wpływ na jakość kawy.
    Z drugiej strony żarna metalowe nagrzewają się szybciej niż ceramiczne. Jeśli więc jakiś ekspres pracuje bardzo intensywnie, parzona jest w nim kawa za kawą, po jakimś czasie smak napoju może ulec pogorszeniu (oczywiście wszystko wraca do normy po tym, jak młynek w ekspresie ostygnie).
  • Element grzejny (przeważnie są to przepływowe termobloki, w których woda ogrzewana jest tylko w momencie jej przepływania przez blok).

    ekspres do kawy z młynkiem, automatyczny ekspres do kawy
    fot. Pexels
  • Spienianie mleka
    W ekspresach do kawy z młynkiem przeznaczonych do domowego użytku stosuje się różne typy spieniaczy. Pierwszy to spieniacze mechaniczne (metalowa dysza wytwarzająca parę, której końcówkę zanurza się w pojemniku z mlekiem, tuż pod jego powierzchnią). Rozwiązaniem stosowanym w droższych ekspresach jest automatyczny system Cappuccinatore, który zasysa mleko przez rurkę bezpośrednio z pojemnika. Następnie je podgrzewa, spienia i przelewa prosto do kawy. W tańszym wariancie ekspres ma oddzielną wylewkę na mleko, w droższym – kawa i mleko spływają z tej samej wylewki.
    Część ekspresów posiada wbudowany pojemnik na mleko.
  • Filtr do wody
    Obecnie większość automatycznych ekspresów ciśnieniowych ma wbudowane filtry, dzięki czemu już nie musimy pamiętać o tym, by przed uzupełnieniem wody wcześniej ją przefiltrować. Filtry w ekspresie są oczywiście wymienne.

Naciśnij i pij

Oprócz wymienionych wyżej cech (parametrów) ekspresów do kawy z wbudowanym młynkiem, urządzenia te mają również inne mniej lub bardziej zaawansowane systemy. Wśród nich można wymienić np. automatyczne czyszczenie i odkamienianie, oszczędzanie energii, możliwość programowania ekspresu tak, by zapamiętał nasz własny, autorski sposób na przygotowanie kawy, możliwość ustawienia ekspresu tak, by samodzielnie się włączał i przygotowywał kawę o oznaczonej godzinie (dzięki temu kiedy rano wstaniemy z łóżka gorąca kawa może już na nas czekać).

Jak widać, liczba funkcji, jaką posiadają nowoczesne automatyczne ekspresy jest imponująca. Przy całym swoim zaawansowaniu technologicznym powinny być one jednak również intuicyjne w obsłudze (i przeważnie są). To właśnie dzięki temu mamy możliwość przygotowania wybranej kawy za pomocą kilku dotknięć wyświetlacza lub naciśnięć guzika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here