Prosta obsługa, stosunkowo niska cena, mały rozmiar, który sprawdzi się zwłaszcza w małych kuchniach – to największe zalety ekspresów na kapsułki. Oczywiście, tak jak wszystkie urządzenia, również i one posiadają swoje wady. Przed zakupem warto poznać zarówno ich mocne, jak i słabe strony.
Różnice między ekspresem na kapsułki a automatycznym
Ekspresy na kapsułki traktowana są najczęściej jako odmiana automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Mają podobny mechanizm działania, zakładający pełną automatyzację procesu parzenia kawy. Z ekspresami do kawy z młynkiem łączy je również wysokie ciśnienie, dzięki któremu woda błyskawicznie wydobywa ze zmielonych ziaren ich smak i aromat.
Największe różnice pomiędzy jedną a drugą odmianą ekspresów ciśnieniowych polegają:
- metodzie dozowania kawy (w przypadku ekspresów kapsułkowych są to oczywiście specjalne kapsułki, najczęściej dedykowane do konkretnej marki; do ekspresów automatycznych w zdecydowanej większości potrzebujemy kawy w ziarnach ponieważ urządzenia te są wyposażone w młynki do mielenia);
fot. Pixabay - wielkości (ekspresy kapsułkowe z reguły są sporo mniejsze niż automatyczne);
- cenie (ekspresy na kapsułki są tańsze niż porównywalnej klasy ekspresy automatyczne; za ok. 500-700 zł można już kupić urządzenie naprawdę przyzwoitej jakości; w przypadku ekspresów automatycznych należy się liczyć z wydatkiem w okolicach 2 tys. zł).
Kapsułki do ekspresu zawierają odmierzoną porcję zmielonej kawy. W zależności od tego, jaką wybierzemy, możemy zaparzyć kawę czarną, smakową, espresso czy z mlekiem (jeśli dane urządzenie ma wbudowany spieniacz do mleka). W sprzedaży są również kapsułki z kawa i mlekiem, do przygotowywania kaw takich jak cappuccino, cafe au lait, flat white czy cortado.
Zalety ekspresów na kapsułki
- Prosta obsługa
- Prosta i szybka konserwacja – nie wymagają pracochłonnego mycia czy czyszczenia po każdorazowym zaparzeniu kawy (tak jak np. ekspresy kolbowe).
- Kawa w kapsułkach ma różnorodne smaki, nie musimy ograniczać się smakiem i rodzajem ziaren już wsypanych do ekspresu.
- Kompaktowość i mały rozmiar, który ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy mamy mało miejsca.
- Cena (najtańsze ekspresy kapsułkowe kosztują w granicach 100 zł).
- Różnorodny design tych urządzeń – spokojnie da się je dopasować do wystroju kuchni czy innego pomieszczenia, w którym stać ma ekspres.
Wady ekspresów kapsułkowych
Żaden ekspres nie sprawi cudu jeśli będziemy używać kiepskiej jakości. Dotyczy to również ekspresów do kawy na kapsułki. To właśnie jakość parzonego napoju oraz jego cena należą do najbardziej newralgicznych punktów jeśli chodzi o ten rodzaj urządzeń.

- Jakość kawy sprzedawanej w kapsułkach.
Wśród prawdziwych smakoszów kawy ekspresy kapsułkowe nie cieszą się dobrą opinią. Po pierwsze z całkowity brak wpływu na proces przygotowywania tego napoju. Po drugie – z uwagi na jakość kawy sprzedawanej z kapsułkach. Rzeczywiście – nie jest to kawa świeżo mielona, która uchodzi na najlepszą. Z drugiej strony jednak nie warto ulegać czarnemu PR-owi, wg którego w kapsułkach znajduje się zwykła kawa rozpuszczalna (takie głosy można znaleźć w internecie). W kapsułkach znajduje się kawa mielona, zaś jej jakość – podobnie jak w innych przypadkach – uzależniona jest od konkretnej marki czy rodzaju. Znaczenie ma także to, jakiej jakości urządzeniem dysponujemy. Ta reguła dotyczy zresztą wszystkich ekspresów do kawy. - Konieczność stosowania kapsułek jednej marki.
Rzeczywiście, jeśli kupimy ekspres np. Nescafe Dolce Gusto, powinniśmy używać kapsułek tej samej marki. Z drugiej strony niekiedy istnieje możliwość używania zamienników. Są też kapsułki do samodzielnego napełniania. - Cena kapsułek
Nie należy ona do najniższych.
Jeśli porównamy koszt przygotowania jednej filiżanki w ekspresie automatycznym a ekspresie na kapsułki, w tym pierwszym z reguły będzie taniej. - Przygotowanie kaw mlecznych wymaga posiadania przez ekspres dodatkowej funkcji w postaci spieniacza. Takie urządzenia są droższe. Z kolei kawa z mlekiem w kapsułkach nie ma takich walorów smakowych.