robot kuchenny
fot. Pixabay

Robot kuchenny to wielofunkcyjne urządzenie pomagające w przygotowywaniu posiłków. Zagniatanie, ubijanie, blendowanie, siekanie, mielenie – to tylko kilka przykładów czynności, które wykonają za Ciebie. Co warto o nich wiedzieć?

W przypadku sprzętu AGD od dłuższego już czasu widać tendencję do poszerzania listy czynności, jakie można za ich pomocą wykonać. Miksery ręczne maja dodatkowe funkcje siekania i krojenia i miksowania, blendery stają się mikserami i maszynami do ugniatania ciasta itp. Jednak urządzeniami, które od samego początku były projektowane jako sprzęt, który ma może zastąpić wiele innych, są roboty kuchenne.

Rodzaje robotów kuchennych

Lista czynności, jaką można za ich pomocą wykonać zależy od modelu. Z grubsza i bardzo umownie urządzenia te można podzielić na trzy grupy:

  1. Miksery planetarne z opcją rozbudowy. Przypomnijmy, że miksery planetarne różnią się od zwykłych mikserów kuchennych możliwością miksowania planetarnego. Polega on na tym, że mieszadła miksera obracają się one wokół własnej osi i dodatkowo przesuwają się wzdłuż krawędzi misy ruchem spiralnym. To właśnie ten ruch, zbliżony do ruchu planet względem ziemi miał wpływ na nadanie urządzeniu określenia „planetarny”. Naśladuje on również ruch ludzkiej ręki zagniatającej ciasto (którym zresztą był inspirowany).
    robot kuchenny
    fot. Pixabay

    Bardzo znanym „przedstawicielem” mikserów planetarnych jest KitchenAid, wywodzący się z USA i popularny zwłaszcza na tamtym rynku. Obok podstawowych funkcjonalności takich jak ubijanie piany, mieszanie, miksowanie i zagniatanie ciasta można go rozbudowywać o kolejne: np. mielenie mięsa czy ważenie.

  2. Do drugiej grupy robotów kuchennych można zaliczyć takie, które bez potrzeby dokonywania rozbudowy, „na dzień dobry”, mają liczne nakładki i funkcje dzięki którym mogą zastąpić wiele innych sprzętów kuchennych. Ich lista jest oczywiście uzależniona od modelu. Dlatego jeśli zależy nam szczególnie na jakiejś czynności, warto dokładnie sprawdzić, czy dany robot ją posiada.Najbardziej zaawansowane i rozbudowane urządzenia mają funkcje takie jak np. tarcie ziemniaków, mielenie mięsa, ubijanie piany, zagniatanie ciasta, miksowanie, mieszanie, tarcie na wiórki, wyciskanie soku, krojenie na plastry, blendowanie, ważenie, krojenie w kostkę, produkcja makaronu (maszynka do robienia makaronu), maszynka do lodów, maszynka do obierania ziemniaków. Wybór tego typu urządzeń na rynku jest naprawdę bogaty, zaś ich ceny wahają się od ok. 1000 zł do ok. 3 tys.
  3. Roboty kuchenne z funkcją gotowania to kolejny poziom automatyzacji. Oprócz przygotowania wszystkich produktów potrzebnych do przyrządzenia potrawy możemy za ich pomocą ją również ugotować. Bardzo znanym przedstawicielem tego typu robotów jest Thermomix. To urządzenie wynalezione przez wywodzącą się z Niemiec formę Vorwerk. Jej flagowego produktu nie znajdziemy jednak w sklepach. Sprzedaż realizowana jest za pośrednictwem przedstawicieli handlowych z którymi należy się umówić na prezentację. Thermomixy mają m.in. funkcję gotowania na parze, podgrzewania czy smażenia.
    robot kuchenny
    fot. Unsplash

    Oprócz nich na polskim rynku sprzętów AGD istnieją jeszcze inne marki które próbują z nimi konkurować. Obecnie jednak (początek 2021 r.) ich największym konkurentem są roboty kuchenne Kenwood z serii Cooking Chef. Mają one tradycyjny model dystrybucji. Jeśli chodzi o funkcje związane z gotowaniem, oferować mogą m.in. gotowanie indukcyjne, gotowanie na parze, gotowanie. Zarówno Thermomix, jak i Kenwood kosztują ponad 5 tys. zł.

Na co zwrócić uwagę kupując robot kuchenny?

Wspomnieliśmy już o tym, że wybierając robot kuchenny należy dokładnie przyjrzeć się liście czynność, jakie za pomocą danego modelu można wykonać. Szczególnie, jeśli na czymś bardzo mocno nam zależy. Drugim elementem powinna być pojemność misy głównej – warto pamiętać, że nie jest ona nieograniczona. Należy zastanowić się, czy będzie ona odpowiednia na nasze potrzeby. Trzecią kwestią, być może nawet najważniejszą, jest moc silnika. Bez dobrego silnika urządzenie nie będzie pracowało w satysfakcjonujący sposób. Może się okazać, że ma on określoną nakładkę (np. cięcie w plastry), ale efekty jego pracy będą dla nas niezadowalające. Do tego można byłoby jeszcze dodać kwestie takie jak: możliwość mycia w zmywarce ruchomych elementów, intuicyjność obsługi, łatwość mocowania poszczególnych elementów, stabilność urządzenia, jakość materiałów z którego jest wykonane (zwłaszcza jakość ostrzy).

Kupując roboty kuchenny należy się też liczyć z tym, że:

  • jest to urządzenie energochłonne,
  • zajmuje dużo miejsca,
  • jeżeli chcemy z niego często korzystać, warto je trzymać na którymś z kuchennych blatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here