rolety wewnętrzne
fot. Unsplash

Rolety wewnętrzne to doskonały sposób na nowoczesny i praktyczny wystrój okna. W zależności od naszych potrzeb mogą one zastąpić klasyczne firanki i zasłonki, a mogą być również ich uzupełnieniem.

Ostanie lata w Polsce to wzrost popularności rolet wewnętrznych – zarówno jeśli chodzi o wystrój biur i urzędów oraz innych miejsc użyteczności publicznej, jak i mieszkań i domów prywatnych. Przez długi czas na tym rynku królowały żaluzje. Dziś jednak w dużej mierze zostały one wyparte właśnie przez rolety.

Również jeśli chodzi o względy czysto estetyczne, wydaje się, że gust Polaków w tej kwestii również ulega zmianie. Kiedyś w naszych domach królowały firanki i zasłonki. Różne rodzaje rolet kojarzyły się głównie nowoczesnymi wnętrzami, inspirowanymi tym, jak wyglądają mieszkania na Zachodzie. Dziś rolety przestały być „awangardą”, a fakt, że zastępują one firanki i zasłonki – czym co może wywołać komentarze gości. Zwłaszcza, że jak już wspomnieliśmy, wiele osób decyduje się na połączenie obydwu opcji.

rolety wewnętrzne
fot. Unsplash

Trzecim powodem dla którego dziś dosyć często rolety wewnętrzne znajdują się w naszych oknach jest rozwój tego rynku zarówno jeśli chodzi o jakość, jak i wygląd oferowanych artykułów. Do dyspozycji mamy różne ich rodzaje.

Rolety mini

Jedną z ich największych zalet jest łatwość montażu, do którego nie potrzebujemy praktycznie żadnych narzędzi i możemy go wykonać samodzielnie. Nie musimy również martwić się to, że uszkodzą ramy okienne. Łatwo jest również je zdemontować. Ich ogromną zaletą jest także bardzo duży wybór zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i materiały oraz przyjazne ceny.

Rolety w kasecie

Istnieją dwa rodzaje tego typu rolet – w kasecie płaskiej oraz w kasecie przestrzennej. Rolety w kasecie płaskiej montowane są w sposób inwazyjny – przykręca się je do listew przyszybowych. Nie zajmują dużo miejsca, a ich kaseta w minimalnym stopniu wystaje poza ramę okienną. Ograniczone są płaskimi prowadnicami, a tkanina porusza się pomiędzy listwami przyszybowymi. Mamy tu również spory wybór jeśli chodzi o kolory i tkaniny. Warto go dobrze przemyśleć, ponieważ demontaż takich rolet wymaga trochę zachodu.

Rolety w kasecie przestrzennej odstają nieco bardziej poza ramę okienną niż w kasecie płaskiej. W niektórych przypadkach może przeszkadzać w szerokim otwieraniu okien, dlatego warto o tym pamiętać decydując się na ich montaż. By przymocować je do okien nie trzeba wywiercać otworów. Przykleja się ją do skrzydła okna.

Rolety dzień-noc

To odmiana rolet umieszczanych w kasecie. Wyróżniają się jednak tym, że mają specjalną konstrukcję. Składają się z dwóch warstw tkanin i naprzemiennie połączonych poziomych pasów, dzięki, którym możemy regulować przepuszczalność światła. Łączą w sobie cechy rolet materiałowych oraz żaluzji. Rolety dzień-noc warto wybierać jeśli zależy nam zarówno na przesłonięciu okna, jak i jego zaciemnieniu.

rolety wewnętrzne
fot. Pexels

Plisy (rolety plisowane, żaluzje plisowe)

Ich wygląd przypomina nieco dawne żaluzje, są jednak zdecydowanie bardziej eleganckie i stylowe, stanowią ciekawą dekoracje okna. Ich cechą charakterystyczną jest to, że możemy je podciągać zarówno od dołu, jak o od góry – dzięki temu można nimi przesłonić dowolną cześć okna. Ta cech sprawia także, że rolety te montowane są również na oknach dachowych. Plisy, podobnie jak tradycyjne rolety wewnętrzne dostępne są w wielu kolorach. Plisy mogą być wykonane zarówno z PVC, jak i aluminium.

Rolety dachowe (rolety połaciowe)

Rolety na okna dachowe to specjalny rodzaj rolet wewnętrznych. Przeznaczone są na okna dachowe. Stosowane są w nich nieco inne mechanizmy niż w przypadku tradycyjnych rolet okiennych. Mogę one mieć specjalny mechanizm samozwijający. Inną opcją jest zastosowanie plis. Między innymi ze względu na możliwość dopasowania ich do okien o różnych kształtach.

Rolety zaciemniające

To rolety zaprojektowane z myślą o pomieszczeniach szczególnie mocno nasłonecznionych lub po prostu takich, w których pracujemy często przy komputerze czy oglądamy telewizję. Wykonane są ze specjalnych tkanin odbijających światło. Chronią pomieszczenia przed promieniami słońca i nadmiernym nagrzaniem.

Rolety rzymskie

Specjalny rodzaj rolet, które układają się w fal. Mogą być wykonane z niemal wszystkich rodzajów tkanin. Dostępna jest również opcja podwójnej rolety rzymskiej składającej się z dwóch warstw materiału – cienkiej, półprzezroczystej pod spodem, a nieprześwitującej na wierzchu. Razem tworzą coś na kształt firany i zasłony. W razie potrzeby można podnieść do góry obydwie lub tylko wierzchnią warstwę, cieńszą pozostawiając opuszczoną.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając rolety wewnętrzne?

  • Wymiary i sposób montowania.
  • Rodzaj materiały z którego są wykonane.
  • Kolor materiału.
  • Rodzaj okna, na które wybieramy rolety.
  • Poziom nasłonecznienia w pomieszczeniu.
  • Wystrój pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here