Rolety dzień-noc to sposób na pełną kontrolę ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Zyskały sobie spore grono zwolenników i dostępne są w różnych kolorach i wariantach montażu.
Konstrukcja rolet dzień-noc
W porównaniu do klasycznych rolet wewnętrznych, rolety dzień-noc wyróżniają się tym, że mają specjalną konstrukcję. Składają się z dwóch warstw tkanin (prześwitującej i zaciemniającej) i naprzemiennie połączonych poziomych pasów, dzięki którym możemy regulować przepuszczalność światła. Rolety te można nie tylko podnosić i opuszczać, ale także zmieniać ułożenie pasów względem siebie. Dzięki którym możemy regulować poziom zaciemnienia w pomieszczeniu i decydować o tym, jaka ilość promieni słonecznych do niego wpada.
Rolety wewnętrzne dzień noc występują w takich samych odmianach, jak zwykłe rolety. To oznacza, że możemy wybrać zarówno rolety wolnowiszące (tzw. rolety mini), jak i rolety w kasecie. Do dyspozycji mamy tu dwa warianty. Pierwszy to rolety w kasecie płaskiej, montowane w sposób inwazyjny, przykręcane do listew przyszybowych. Ich zaletą jest m.in. to, że w minimalny sposób wystają poza ramę okienną, praktycznie nie sprawiają żadnych kłopotów jeśli chodzi o swobodne otwieranie i zamykanie okna.
Drugim wariantem są rolety w kasecie przestrzennej. Odstają nieco bardziej poza ramę okienną niż rolety w kasecie płaskiej. W niektórych przypadkach może przeszkadzać to w szerokim otwieraniu okien, dlatego warto o tym pamiętać decydując się na ich montaż. By przymocować je do okien nie trzeba wywiercać otworów. Przykleja się ją do skrzydeł.
Design rolet dzień-noc
Wspomnieliśmy już, że rolety dzień-noc mają wielu zwolenników. Ich stosowanie we wnętrzach może jednak również budzić kontrowersje, głównie ze względu na ich design. Wiele osób uważa, że są one po prostu kiczowate, zwłaszcza wtedy, gdy mamy wariant pół-zaciemniony, pół-odsłonięty. Okna wyglądają wtedy tak, jakby były w nich pasy. Czy rzeczywiście jest to mało eleganckie? To kwestia gustu. Warto jednak wspomnieć, że od chwili, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze wersje rolet dzień-noc, produkt ten uległ sporym modyfikacjom.
Przede wszystkich wzbogacono paletą kolorystyczną. Biało-beżowe modele zastąpiły modele w niemal wszystkich kolorach, jakie możemy sobie wymarzyć. Na tym jednak nie koniec zmian. Kiedyś standardem były rolety z idealnie równolegle ułożonymi pasami. Dziś pojawiają się one w wielu różnych wariacjach (np. pasy falowane). Dzięki temu mamy możliwość lepszego dopasowania rolet do stylu wnętrza.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając rolety?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj rolet wybieramy, kupując je warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które zdecydują o tym, że rolety będą dobrze pełnić swoją rolę. Chodzi m.in. o:
- wymiary i sposób montowania,
- rodzaj materiały z którego są wykonane.
- kolor materiału,
- rodzaj okna, na które wybieramy rolety,
- poziom nasłonecznienia w pomieszczeniu,
- wystrój pomieszczenia.
Jeśli nie rolety dzień-noc, to co?
Być może na etapie poszukiwania rolet dzień-noc do swojego domu czy mieszkania nie znajdziecie takich, które będą Wam odpowiadały w 100 proc. Wtedy macie jeszcze możliwość wykonania ich na zamówienie (wielu producentów i dystrybutorów oferuje taką możliwość). Jeżeli jednak stwierdzicie, że to nie to, możecie postawić na inny rodzaj aranżacji okna. I nie mówimy tu wcale o klasycznych firankach i zasłonach.
Ciekawy efekt może przynieść np. zamontowanie rolet rzymskich. Jeśli lubicie mieć kontrolę nad poziomem światła, jaki wpada do pomieszczenia oraz poziomem przesłonięcia okna przed wzrokiem sąsiadów, możecie wybrać wersję duo (rolety złożone z dwóch rodzajów materiału, jeden bardziej przezroczysty, drugi mocniej zaciemniający). Ciekawą opcją są też nowoczesne żaluzje (które znowu są modne). Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza żaluzje drewniane. Jeszcze innym wariantem są plisy (żaluzje plisowane), wertikale lub po prostu klasyczne rolety.