Pierwszy raz swój okres świetności w Polsce żaluzje przeżywały w latach 90. Potem na dłuższy czas wyszły z łask. Wydaje się jednak, że znowu wróciły – tym razem jednak w nowej, lepszej wersji – jako żaluzje drewniane.
Każdy, kto pamięta jak wyglądały w Polsce lata 90. będzie pewnie w stanie przypomnieć sobie aluminiowe żaluzje, które często montowano w naszych oknach. Początkowo były to oczywiście żaluzje białe (przynajmniej na początku używania, niestety z czasem, niewymieniane i nie czyszczone, zaczynały szarzeć bądź żółknąć). Z czasem w oknach coraz częściej zaczęły pojawiać się żaluzje kolorowe, również złożone z aluminium. Osobom, które wtedy chodziły do szkoły być może skojarzą się one właśnie z klasowymi oknami?
Oczywiście kłamstwem byłoby stwierdzenie, że żaluzje te same w sobie źle wyglądały lub że nie pełniły swoich podstawowych funkcji. Prawdziwy kłopot zaczynał się wtedy, gdy nie czyszczono ich regularnie lub gdy zaczynały się psuć. Krzywo zaciągnięte, z powyginanymi blaszkami, pourywanymi łańcuszkami – bardziej szpeciły niż zdobiły.
Nic dziwnego więc, że kiedy na rynku pojawiły się rolety, szybko je wyparły, zwłaszcza we wnętrzach. Przewaga rolet wewnętrznych polegała m.in. na ich różnorodności i możliwości idealnego dopasowania do okna. Moda na ten sposób aranżacji i osłaniania okien wcale nie mija. Dziś możemy wybierać wśród rolet dzień-noc, rolet które są w stanie bardzo mocno zaciemnić pomieszczenie, specjalnych rolet na okna dachowe czy wreszcie rolet rzymskich.
Jednocześnie powraca trend polegający na zakładaniu w oknach żaluzji. W sklepach bez problemu dostaniemy dziś żaluzje aluminiowe. Jednak za bardziej eleganckie i będące mocniej w trendach uchodzą żaluzje drewniane.
Zalety żaluzji drewnianych
Przez sam fakt, że żaluzje te wykonane są właśnie z tego materiału, nabierają elegancji i szlachetności. Oczywiście, dla wielu osób może być to truizm, nie da się jednak ukryć, że istnieje niewiele tworzyw, które miałyby tyle uroku i byłyby tak ponadczasowe. W przypadku urządzania wnętrz drewno sprawdza się w różnych wariantach.
Żaluzje z drewna pasują do bardzo wielu wnętrz – klasycznych, rustykalnych, skandynawskich, Hampton, a nawet ultra nowoczesnych – jako sposób na przełamanie – lub wręcz przeciwnie – uzupełnienie stylu. Współczesne żaluzje drewniane mogą być bowiem swoim wyglądem zarówno bezpośrednio nawiązywać do surowca, z którego je zrobiono, jak i zostać pomalowane na inny kolor. Ich popularną wersją są żaluzje pomalowane na biało.
Na co zwrócić uwagę kupując żaluzje drewniane?
Bardzo ważnym elementem mającym wpływa na wygląd żaluzji drewnianych oraz komfort ich użytkowania jest poziom wykończenia drewna oraz staranność wykonania detali – zwłaszcza mechanizmów dzięki którym zaciągami i podciągamy żaluzje oraz ustawiamy je w wybranej pozycji.
Kolejną kwestią jest szerokość lameli (słowa tego używa się na określenie konstrukcji wykonanych z ustawionych do siebie pod kątem wąskich i długich desek; mamy więc m.in. żaluzje lamelowe, przegrody lamelowe, płoty lamelowe itp.). Ma ona wpływ zarówno na wygląd żaluzji, jak i sposób, w jaki przepuszczają one światło.
Żaluzje drewniane zamontować można w sposób bezinwazyjny na ramie okiennej lub inwazyjnie, wykorzystując do tego ściany, sufit albo wnękę okienną. Sterowanie nimi może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy to sposób klasyczny, ręczny. Można jednak również kupić żaluzje drewniane sterowane automatycznie. Mamy wtedy do czynienia z podobnym mechanizmem jak w przypadku części rolet zewnętrznych czy niektórych rolet na okna dachowe.
Jeśli wybierzemy żaluzje drewniane (lub żaluzje z jakiegokolwiek innego materiału) musimy też pamiętać, że wymagają one regularnego czyszczenia. Jeśli tego nie będziemy robić, nawet najbardziej elegancka ozdoba okna może na jakimś etapie zacząć wyglądać jak żaluzje z lat 90.
Na koniec warto wspomnieć, że żaluzje drewniane, ze względu na koszt surowca, są droższe od żaluzji wykonanych z aluminium. Dlatego m.in. można spotkać żaluzje aluminiowe stylizowane na drewniane. Na rynku jest też coraz więcej żaluzji bambusowych. Jednak w ich przypadku trzeba również liczyć się ze sporym wydatkiem.