rolety na okna dachowe
fot. Pixabay

Poszukiwanie rolet na okna dachowe wymaga trochę więcej zachodu niż w przypadku rolet na zwykłe okna. Po pierwsze dlatego, że nie każdy model na nie pasuje. Po drugie – z reguły stawiamy przed nimi większe wymagania.

Rolety na okna dachowe – rodzaje

Rolety na okna dachowe (inaczej rolety połaciowe) występują w podobnych wariantach, co rolety na zwykłe okna. Również w tym przypadku mamy do czynienia z roletami wewnętrznymi oraz roletami zewnętrznymi. Jednak w przypadku okien dachowych ich właściciele zdecydowanie częściej (w porównaniu do zwykłych okien) decydują się na montaż rolet zewnętrznych (bardziej nawet popularnych pod nazwą „markizy dachowe”).

Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim nagrzewanie się pomieszczeń. Dobrej jakości rolety zewnętrzne do okien dachowych są w stanie pochłonąć znaczną część ciepła. Po ich zaciągnięciu (najczęściej na sezon wiosenno-letni) nie dopuszczamy do nagrzewania się szkła. Ponadto mają one również możliwość filtrowania jaskrawego światła. W przypadku osłon zewnętrznych na okna dachowe ważne jest ich odpowiednie zamocowanie i napięcie. Dzięki temu mamy pewność, że wiatr czy obfite opady nie spowodują ich uszkodzenia. Ważne, żeby przed zwinięciem na zimę do kasety roleta zewnętrzna całkowicie wyschła. Dzięki temu będzie się dobrze przechowywać i nie zniszczeje.

Jakie rolety wewnętrzne na okna dachowe?

Drugą opcją w przypadku rolet dachowych są specjalne wersje rolet wewnętrznych. Nie mogą być one identyczne jak klasyczne rolety z przyczyn oczywistych – grawitacja robi swoje i na okna znajdujące się pod określonym kątem raczej nie zawiesimy rolet wolnowiszących. Ani nie spełnią one wtedy swojej roli, anie też nie będą dobrze wyglądały. Dlatego roleta dachowa musi dobrze trzymać się ramy. Niektóre z nich posiadają nawet mechanizm samozwijający.

rolety na okna dachowe
fot. Pixabay

Przykładem rolet które można stosować w oknach dachowych, pod warunkiem, że są do tego dostosowane, są rolety rzymskie. Głównym elementem pozwalającym pracować tkaninie i podtrzymującym ją na skośnej połaci dachu są tu aluminiowe prowadnice oraz ślizgi z haczykami. W systemie tym może być stosowany napęd ręczny łańcuszkowy ze specjalnym napinaczem trzymającym łańcuszek przy połaci dachu.

Na rynku są też rolety z system elektrycznym, przeznaczone w szczególności do okien położonych wysoko, którymi nie możemy sterować z poziomu podłogi. Systemy te mogą mieć dwa warianty zasilania: na baterie oraz sieciowe.

Do okien wewnętrznych dachowych pasują również klasyczne rolety – muszą one jednak być umieszczone w prowadnicy i kasecie. Ich mocną stroną jest m.in. bogata paleta kolorów – dlatego nie powinniśmy mieć kłopotów ze znalezieniem takich, które będą dostosowane do wystroju wnętrza.

Kolejną opcją na okna połaciowe są rolety plisowane (plisy). Ich wygląd przypomina nieco dawne żaluzje, są jednak zdecydowanie bardziej eleganckie i stylowe, stanowią ciekawą dekoracje okna. Ich cechą charakterystyczną jest to, że możemy je podciągać zarówno od dołu, jak i od góry – dzięki temu dają możliwość przesłonięcia dowolnej cześć okna. Ponadto dosyć łatwo dopasować je do okien o różnych kształtach (w przypadku okien dachowych ma to szczególne znaczenie).

Duet: rolety  i markizy

Wspomnieliśmy, że w przypadku okien dachowych ich właściciele dosyć często decydują się na montaż rolet zewnętrznych – mimo że są one zdecydowania droższe od wewnętrznych. Warto jednak mieć świadomość, że na okna dachowe możemy zamontować obydwa rodzaje rolet. Będą one miały wtedy nieco inną funkcję. Wybierając rolety do środka można na przykład można wtedy bardziej skupić się na ich funkcji dekoracyjnej. Można także używać tych rolet zamiennie – w sezonie wiosenno-letnim stawiać na rolety zewnętrzne/markizy dachowe (mocniej chroniące okna przed nagrzewaniem), a w jesienno-zimowym, kiedy słońca jest o wiele mniej – chować je i używać głównie rolet wewnętrznych.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, przed zakupem warto zrobić gruntowane rozeznanie. Należy też pamiętać o tym, by dobrze wymierzyć okna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here