rolety zewnętrzne
fot. Pixabay

Rolety zewnętrzne to sposób na osłonięcie domu przed nadmiernym nasłonecznieniem, zwiększenie jego izolacyjności cieplnej czy wreszcie zabezpieczenie przed włamaniem. Decyzja o ich instalacji wymaga gruntownego przemyślenia, a sama instalacja – starannego wykonania. Rolety mają istotny bowiem wpływ na ogólny wygląd budynku. Są też sporym wydatkiem.

Przemyśl zanim kupisz

Rolety zewnętrzne to duża grupa artykułów różniących się od się od siebie technologią montażu, technologią sterowania, materiałami, z których są wykonane, poziomem zabezpieczeń przed włamaniami. Rolety zewnętrzne to także różne wymiary oraz modele dostosowane nie tylko do otworów okiennych, ale również drzwiowych.

Przed podjęciem decyzji i ich zakupie warto zrobić porządne rozeznanie. Przykładowo – jeśli długo zastanawiamy nad wyborem rolet wewnętrznych, rozważając czy powinny być to rolety dzień-noc, czy może rolety rzymskie. Analizując wzory i kolory czy wahając się między roletami a żaluzjami drewnianymi bądź bambusowymi – na kwestie związane z roletami zewnętrznymi powinniśmy przeznaczyć co najmniej drugie tyle czasu.

fot. Pixabay

Niżej przedstawiamy podział rolet zewnętrznych ze względu na sposób montażu. Zdaniem portalu i miesięcznika budujemydom.pl, jest to jedna z zasadniczych różnic między roletami. Mało tego, niektóre modele wymagają podjęcia decyzji już na etapie budowania, a nawet projektowania budynku. Wymagają one bowiem uprzedniego przygotowania otworów okiennych i można je osadzać tylko na etapie stanu surowego.

Prezentowane nazewnictwo oraz opisy również bazują na zestawieniu budujemydom.pl. Warto jednak mieć na uwadze, że niektórzy producenci stosują własne nazwy dla poszczególnych typów rolet.

Rodzaje rolet zewnętrznych ze względu na rodzaj montażu

  • Rolety zewnętrzne elewacyjne (natynkowe, adaptacyjne)

Najpopularniejsze na rynku, można je montować zarówno w domach znajdujących się w stanie surowym, jak i w wykończonym budynki. Kaseta rolety mocowana jest do ściany nad oknem, prowadnice po bokach wnęki okiennej.

  • Rolety zewnętrzne naokienne

W przypadku tego modelu kasetę montuje się pod nadprożem, do górnej ramy okna (nadproże to element konstrukcyjny umieszczony ponad otworami w ścianie – oknami czy drzwiami). Prowadnice przytwierdza się z kolei do bocznych profili okiennych. Zależnie od sposobu zwijania pancerz rolety znajduje się przy szybie lub jest od niej oddalony.

  • Rolety zewnętrzne nakładane (nadstawne)

Można je montować jednocześnie z montażem okien. Kasetę mocuje się bowiem pomiędzy ościeżem a górnym fragmentem ramy okiennej. Okna muszą być odpowiednio niższe, pomniejszone o wymiar, jaki ma kaseta rolety. Ewentualnie w projekcie domu można zaplanować wyższe otwory okienne, dostosowane wymiarami do montażu okna z roletą.

fot. Pixabay
  • Rolety zewnętrzne do zabudowy (podtynkowe)

Jeżeli chcemy zamontować takie rolety, musi to zostać uwzględnione przez architekta już na etapie projektowania domu. Wymagany jest tu bowiem specjalny kształt nadproża lub gruba warstwa ocieplenia – po to aby kaseta nie była widoczna na elewacji. Można ją ocieplić od zewnątrz, a następnie otynkować z całym fragmentem ściany. Prowadnice przytwierdza się we wnęce okiennej.

  • Rolety zewnętrzne nadprożowe (RKS) 

olejny typ, którego montaż trzeba przewidzieć bardzo wcześnie, już na etapie stanu surowego. Kaseta rolety jest tu całkowicie ukryta w ścianie. Pełni jednocześnie rolę nadproża montowanego nad otworem okiennym. Jest wykonana z utwardzonego styropianu, wzmacnianego stalowymi prętami.

W przypadku każdego z wymienionych typów rolety wybierając go należy zwrócić uwagę na umiejscowienie w kasecie drzwiczek rewizyjnych. Umożliwiają one dostanie się do mechanizmu w celu wyeliminowania ewentualnych usterek.

Nie tylko montaż

Sposób montażu to niejedyna ważna cecha, jaką różnią się między sobą poszczególne modele rolet zewnętrznych. Dzieje się tak m.in. z powodu liczby funkcji, jaką mogą pełnić. Rolety zewnętrzne:

  • chronią dom przed skutkami nadmiernego nasłonecznienia,
  • gdy jest chłodniej – chronią przed utratą ciepła,
  • chronią przed włamaniami (rolety antywłamaniowe);
  • tłumią hałasu.

Do parametrów związany z tymi funkcjami należy jeszcze dodać kwestie sterowania roletami (ręczne czy automatyczne), ich wygląd oraz materiał, z którego są wykonane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here