rolety
fot. Pexels

Szukasz ciekawych rolet do domu, mieszkania, biura czy sklepu? Jesteś na samym początku drogi? Twój wybór jest większy, niż mógłbyś się spodziewać. Dlatego poszukiwania warto usystematyzować. Ten tekst powinien Ci w tym pomóc.

Rolety wewnętrzne vs wewnętrzne

To sprawa kluczowa. Jeśli szukasz rolet zewnętrznych, mamy nadzieję, że jesteś na początku budowy. Montaż niektórych rolet tego typu trzeba bowiem planować bardzo wcześnie, najlepiej już na etapie projektu lub stanu surowego. Oczywiście jeśli tego nie zrobiłeś, sytuacja nie jest stracona – będziesz miał jednak mniejszy wybór.

Zostając jeszcze przy roletach zewnętrznych – kolejnym pytaniem które warto sobie zadać dotyczy tego, na jakim poziomie ochrony Ci zależy? Czy na zabezpieczeniu domu przed uciekaniem ciepła przez otwory okienne i dachowe? A może na ochronie antywłamaniowej. W zależności od tego, jaka będzie Twoja odpowiedź, takiego typu rolet warto szukać. Na przykład rolety antywłamaniowe mają powinny mieć zabezpieczenia przekraczające to, co oferują zwykłe rolety. Po czym poznać, z jakim typem masz do czynienia? Pomoże Ci oznaczenia (od RC1 do RC6 nadawane roletom przez instytucje certyfikujące. Im wyższa liczba, tym roleta ma większe właściwości antywłamaniowe.

rolety
fot. Pexels

Na koniec, pozostając jeszcze w temacie rolet zewnętrznych. Istnieje pewna ich odmiana, którą można określić jako rolety zewnętrzne dachowe, nazywane też markizami. Służą do osłaniania z zewnątrz okien dachowych.

Wybór rolet zewnętrznych nie jest łatwy, m.in. dlatego, że wiąże się ze znacznymi wydatkami oraz świadomością, że niektóre rozwiązania zostaną z nami naprawdę długo. W przypadku rolet wewnętrznych decyzje nie mają aż tak długofalowego charakteru. W tym przypadku jednak niemałą bolączką może być klęska urodzaju.

Rolety wewnętrzne – do wyboru, do koloru

Liczba rozwiązań, jakie można zastosować do aranżacji okien wewnętrznych jest naprawdę duża. Wydaje się, że jeśli ktoś już postanowił, że definitywnie nie chce firanek i zasłonek – dalej już będzie miał z górki. Tymczasem to początek drogi.

Jeśli chodzi o rodzaje osłon na okna, rolety wewnętrzne są w tej chwili jednym z pierwszych wyborów. W tej grupie artykułów panuje jednak naprawdę duża różnorodność, zarówno jeśli chodzi o ich wygląd, jaki i sposób montażu. W tym drugim przypadku mamy na przykład do czynienia z roletami montowanymi mniej lub bardziej inwazyjnie (w kasecie płaskiej lub w kasecie przestrzennej) lub takimi, których montaż nie wymaga żadnej ingerencji w wygląd ram czy ościeżnic (rolety mini). Jeszcze inne możliwości i wymagania mają tzw. rolety plisowane (plisy).

rolety, wertikale
fot. Pexels

Oddzielną kwestią pozostaje wygląd rolet. Możemy ty postawić na materiały jednobarwne i ozdobione w różne wzory, rolety dzień-noc lub rolety jednobarwne; rolety całkowicie zaciemniające, lub takie, które tylko lekko chronią przed słońcem. Ciekawym i nieopatrzonym rozwiązaniem może być też montaż tzw. rolet rzymskich. Dzięki swoim charakterystycznym marszczeniom i tkaninie, sytuują się one gdzieś w połowie drogi między roletami a firankami i zasłonami.

A może żaluzje lub wertikale?

Wspomnieliśmy, że rolety to w tej chwili jeden z pierwszych wyborów jeśli chodzi o sposób na aranżację okna (nie będący firanką i zasłoną). Tuż po piętach depczą im jednak żaluzje – kiedyś kojarzące się głównie z aluminiowymi blaszkami wiszącymi smętnie w oknach. Dziś powróciły one w nowej odsłonie. W sklepach z dekoracjami okiennymi bez problemu znajdziemy dziś eleganckie żaluzje drewniane, interesujące i wnoszące powiew nowości do naszych wnętrz żaluzje bambusowe oraz żaluzje aluminiowe – starannie wykończone oraz dostępne w wielu kolorach. Poza kolorystyką przy ich wyborze decydujemy też o szerokości lameli i ich rodzaju. Możemy tu postawić na listwy klasyczne, drewnopodobne lub perforowane.

Obok klasycznych żaluzji poziomych znaną i cenioną osłoną okien są żaluzje pionowe, czyli wertikale (vertikale). Do tej pory znaliśmy je głównie z biur i urzędów – i w tych miejscach bardzo dobrze spełniały i spełniają swoją rolę. Jednak odkąd w naszych domach i mieszkaniach częściej zaczęły się pojawiać okna od sufitu aż do podłogi – pojawiły się w nich także wertikale, które w takim wydaniu prezentować się mogą naprawdę oszałamiająco. Warto więc przyjrzeć się bliżej ich możliwościom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here