jaki dysk zewnętrzny 1 TB
fot. Pexels

Nie maleje popularność dysków zewnętrznych jako sposobu na przechowywanie danych. Pamięci o pojemności 500 GB, 256 GB czy nawet mniejszej powoli wychodzą z użytku. W tej chwili najpopularniejszym wariantem pamięci zewnętrznej są dyski o pojemności 1 TB.

Ile zdjęć i filmów zmieści się na dysku 1 TB?

Jeśli zastanawiasz się, co zmieści się na dysku o pojemności jednego terabajta, odpowiedź możemy podać np. w przeliczeniu na filmy na DVD. Jeśli nagralibyśmy je na dysku zewnętrznym 1 TB, ich obejrzenie zajęłoby 18 dób. Przeliczając 1 TB na zdjęcia – dysk ten pomieści ich aż 384 tys. (przy założeniu, że będą miały 8 MP rozdzielczości).

Czy to dużo czy mało? Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od naszych potrzeb. Jeśli fotografia nie jest Twoim hobby, filmy i seriale oglądasz najczęściej na Netflixie, a muzyki słuchasz na Spotify – dysk przenośny o pojemności 1 TB powinien na długi czas zaspokoić Twoje potrzeby.

SSD vs HDD, czyli prędkość vs pojemność

W ofercie dysków zewnętrznych, podobnie jak wewnętrznych, przez długi czas dominowała technologia HDD (Hard Disk Drive), której technologiczną poprzedniczką były taśmy magnetofonowe. Podobnie jak one, dyski twarde wykorzystują materiały magnetyczne, które w ich przypadku umieszczane są na powierzchni dysków, które następnie wprawia się w ruch.

jaki dysk zewnętrzny 1 TB
fot. Pixabay

Ewolucja sprawiła, że dziś możemy na nich zapisywać gigantyczne ilości danych. Obecne 3,5-calowe dyski twarde mają pojemność do 10 TB, a dyski 2,5-calowe zorientowane na konsumentów osiągają maksymalną pojemność na poziomie 4 TB (choć kupić można również dyski większe).

Następcą HDD jest technologia SSD, czyli (Solid State Drive). Dyski tego typu nie nie używają magnetycznych zapisów i nie mają żadnych ruchomych części. Do „składowania” danych wykorzystywane są tu głównie elementy elektryczne, takie jak kondensatory i układy scalone.

Z punktu widzenia laika największą różnicą między dyskami HDD a SSD jest prędkość. Każdy, kto przesiadł się z komputera z dyskiem twardym (nawet bardzo przyzwoitego) na komputer z dyskiem SSD – odczuł różnicę. Podobnie rzecz ma się z dyskami zewnętrznymi. Niestety, jeśli porównamy ich ceny okaże się, że za dysk SSD o tej samej pojemności co dysk HDD (mowa o 2 TB) zapłacimy nawet ponad 1000 zł więcej. Koszt pamięci HDD 1 TB to ok. 200 zł. Ta sama pojemność na dysku SDD to wydatek rzędu 500-600 zł (stan na styczeń 2021). Póki co widać więc dosyć wyraźnie, że jeśli zależy nam na dysku bardzo szybkim, musimy też za niego odpowiednio więcej zapłacić.

Na co zwrócić uwagę wybierając dysk 1 TB?

Jeśli podjęliśmy decyzję o zakupie pamięci przenośnej o pojemności 1 TB warto wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania. Oprócz wyboru technologii, warto jeszcze zwrócić uwagę na takie elementy jak:

jaki dysk zewnętrzny 1 TB
fot. Unsplash
  • liczba obrotów na minutę;
  • jakość wykonania (ważna zwłaszcza wtedy, gdy przewidujemy, że będziemy często zabierać dysk ze sobą); warto się również przyjrzeć wejściu USB;
  • dobry interfejs USB; eksperci rekomendują by w tej chwili nie kupować modeli wyposażonych w wersję USB 2.0. Powinna być to przynajmniej wersja USB 3.0/3.1 Gen 1. Warto bowiem pamiętać, że złącze musi mieć odpowiednią przepustowość. Na rynku pojawiły się już nośniki wykorzystujące USB 3.1 Gen 2, który charakteryzuje się dwukrotnie wyższą przepustowością od poprzedniej wersji (10 Gb/s w stosunku do 5 Gb/s);
  • dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w możliwość tworzenia kopii zapasowej czy zabezpieczenie dostępu do pamięci szyfrowaniem i hasłem; dyski zewnętrzne o pojemności 1 TB posiadające takie udogodnienie można kupić już za niewiele ponad 200 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here