Zakup dysku zewnętrznego to prosty i bezpieczny sposób na przechowywanie swoich danych. Dzięki temu, że ceny tych urządzeń maleją, dziś możemy kupić urządzenia o dużej pojemności za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Dlaczego warto zainwestować w dysk zewnętrzny?
Dyski zewnętrzne to znany od lat sposób na zapisywanie i przechowywanie danych. Razem z popularną pamięcią USB nie wychodzi z użytku i niewiele wskazuje, by kiedykolwiek mało się to stać. Oczywiście, istnieje opcja, że zmieni się technologia zapisu danych, jednak sama idea ich materialnego nośnika, który możemy mieć w każdej chwili przy sobie – raczej nie zniknie. Widać to chociażby po tym, jak w tej chwili wygląda przechowywanie danych w chmurze. Kiedy rosła dostępność i popularność tego urządzenia pojawiły się głosy, że dyski przenośne odejdą w przeszłość. Tak się jednak nie stało. Szynko okazało się bowiem, że za miejsce w chmurze również trzeba płacić określone kwoty.

Z punktu widzenia zwykłego użytkownika, który potrzebuje przechować dane takie jak ulubione filmy, muzyka, zdjęcia czy też dane związane ze swoim hobby lub wykształceniem i często nie wystarcza mu miejsca „na komputerze”, rozwiązania związane z bezpłatnym miejscem w sieci może okazać się niewystarczające. Jeśli dodatkowo obawia się on, by jego dane nie trafiły w czyjeś niepowołane ręce – zakup pamięci zewnętrznej może okazać się najlepszą opcją.
Kolejnym powodem, dla którego przenośne dyski zewnętrzne cały czas cieszą się wzięciem jest, paradoksalnie, rozwój technologii. Mamy tu na myśli zamianą dysków twardych w komputerach (Hard Disk Drive, HDD) na technologię SSD (Solid State Drive). SSD ma wiele plusów, ale niestety komputery w nią wyposażone są nadal są sporo dużo droższe od ich odpowiedników mających te same parametry, ale wyposażonych w dyski twarde. Producenci często idą tu na ustępstwa (powiedzmy, że można tak to nazwać…) i oferują sprzęty z napędem SSD, ale o bardzo niskiej pojemności (256, a nawet 128 gigabajtów). W efekcie klienci stają przed wyborem: nowoczesny dysk, ale mała pamięć versus dysk starszego typu, ale np. 1 czy 2 TB pamięci. Dla tych, którzy zdecydują się na tę pierwszą opcję, pamięć przenośna może być wybawieniem.
Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku zewnętrznego?
Za naszego doświadczenia wynika, że przy kupowaniu pamięci zewnętrznej nie warto bawić się w półśrodki jeśli chodzi o pojemność. Żyjemy w czasach, w których coraz więcej rzeczy dzieje się w przestrzeni wirtualnej. Co za tym idzie, nawet zwykły Kowalski ma dziś coraz więcej „rzeczy” do przechowywania. Poza tym nie ma co się oszukiwać, dla wielu z nas dyski zewnętrzne to trochę takie przenośne strychy, na które odnosimy różne przedmioty z myślą, że kiedyś na coś się przydadzą. A jak wszyscy wiedzą, przedmioty lubią się gromadzić. Dlatego warto mieć duży strych. A jeśli okaże się, że trzeba posprzątać, albo nawet wyrzucić część rzeczy? Na szczęście cyfrowe porządki są łatwiejsze niż realne.

Kiedy kupujemy dysk zewnętrzny duże znaczenie ma też prędkość odczytu i zapisu danych, przepustowość łącza USB; materiał, z którego jest wykonany dysk (zwłaszcza wejście USB, ale też sam dysk). Ten ostatni element ma znaczenie, ponieważ jest to przedmiot, który może ulec zniszczeniu, zwłaszcza jeśli będziemy go często nosić ze sobą. A nawet jeśli nie, to sytuacje takie jak zalanie, zmiażdżenie czy zgięcie zdarzają się częściej, niż byśmy chcieli.
Kolejny wybór, przed jakimi staniemy w związku z zakupem dysku zewnętrznego związany jest z wyborem między technologią HDD a SSD. W tym obszarze dostępne są obydwa rozwiązania, podobnie jak w przypadku dysków komputerowych. Wydaje się, że póki co podjęcie decyzji może tu zdecydowanie ułatwić cena. Przykład? Różnica ponad 1000 zł między kosztami zakupu 2 TB pamięci „zwykłej”, a 2 TB pamięci SSD działa na wyobraźnię.
Wydaje się, że jeśli w tej chwili (styczeń 2021) chcemy kupić dysk zewnętrzny nieco lepszej jakości, lepiej jest zainwestować w rozwiązania takie jak tworzenie kopii zapasowej czy zabezpieczenie dostępu do pamięci szyfrowaniem i hasłem. Dysk 1 TB z tego typu udoskonaleniami kupimy już za niewiele ponad 200 zł.