rolety antywłamaniowe
fot. Pixabay

Jedną z głównych ról jakie pełnią rolety zewnętrzne jest zabezpieczenie nieruchomości przed włamaniem i kradzieżą. Funkcję tę może pełnić każda roleta, dlatego w zasadzie o każdej producent może powiedzieć, że jest roletą antywłamaniową. Oprócz tego jednak istnieją obiektywne kryteria pozwalające określić poziom zabezpieczeń jakim charakteryzuje się dany produkt.

Rolety antywłamaniowe – czyli jakie?

Skuteczność zewnętrznych rolet antywłamaniowych określana jest skalą o symbolu RC. Numer 1 oznacza tu roletę o najmniejszej skuteczności, z kolei numer 6 – roletę bardzo trudną do sforsowania. Skala ta została wprowadzona na podstawie norm PN-EN 1627, PN-EN 1628, PN-EN 1629, PN-EN 1630. O tym, czy dany produkt spełnia te normy oraz w jakiej skali decydują certyfikaty nadawane przez zewnętrzne instytucje mające do tego odpowiednie uprawnienia. W Polsce może być to np. Instytut Techniki Budowlanej lub Instytut Mechaniki Precyzyjnej.

Nadanie danemu produktowi symbolu RC o konkretnym numerze oznacza, że spełnia on ściśle określone kryteria. Warto jednak podkreślić, że nawet rolety zewnętrzne o symbolach RC1 i RC2 posiadają zabezpieczenia technologiczne uniemożliwiające otwarcie pancerza rolety od zewnątrz. Podczas prób zaczyna ona mocno hałasować. To może pomóc w udaremnieniu włamania.

Rolety o symbolach od RC3 do RC6 są mniej popularne na rynku, m.in. ze względu na dużo wyższą cenę. Niemniej proponowany przez nie poziom zabezpieczeń może robić wrażenie. Wykonane są z twardszych, masywniejszych materiałów, niejednokrotnie posiadają też więcej niż jeden system zabezpieczeń. Rolety najwyższych klas (RC4-RC6) trafiają do sprzedaży dosyć rzadko, najczęściej wykonywane są na specjalne zamówienie.

Większość rolet oferowanych na naszym rynku może się pochwalić klasą RC1 lub RC2. Zdarzają się na oferty rolet antywłamaniowych RC3. Jeśli na takie trafimy, zapewne będzie to jedna z pierwszych informacji, jaką pochwali się producent. Informował będzie wówczas o klasie, certyfikacie pochodzącym z akredytowanego laboratorium i spełnianiu norm PN-EN.

Jakie udoskonalenia w odniesieniu do zwykłych rolet zewnętrznych może mieć roleta o klasie RC3? Wzmocniona konstrukcja prowadnic, pancerz wykonany z ekstradowanego profilu PE 55, wzmocnienie listwy dolnej oraz dwa systemy zabezpieczeń – to lista podana przez jednego z producentów rolet antywłamaniowych.

rolety antywłamaniowe
fot. Pixabay

Jakie rolety sprzedawane są jako antywłamaniowe?

O tym, jak różne produkty mogą być sprzedawane jako antywłamaniowe najlepiej mogą świadczyć ich ceny. Roleta której cześć cech wymieniliśmy wyżej została wyceniona na prawie 1000 zł. Znaleźć można również oferty na kwotę… 70 zł. Wiele jest opiewających na ok. 200 zł. Dlatego jeśli jakaś firma chwali się, że ma rolety antywłamaniowe, nie informując jednocześnie, o jakim poziomie zabezpieczeń mowa oraz jakiego typu rozwiązania zostały zastosowane w jej roletach – można przyjąć, że są to rolety antywłamaniowe głównie z nazwy.

Co oczywiście nie oznacza automatycznie, że takich rolet nie warto w ogóle montować. Mogą pełnić np. funkcję odstraszającą lub spowalniającą złodzieja. Nie należy jednak łudzić się, że będzie do zapora nie do sforsowania.

Co zrozumiałe, takiej pewności nie da żadne zabezpieczenie. W niektórych przypadkach jednak można mieć nadzieję, że potencjalny złodziej przynajmniej trochę się namęczy nad sforsowaniem rolety. Będzie też potrzebował do tego celu odpowiedniego sprzętu.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę kupując rolety zewnętrzne antywłamaniowe?

Funkcje antywłamaniowe/zabezpieczające nie są oczywiście jedynymi, jakie pełnią rolety zewnętrzne. Oprócz tego:

  • zabezpieczają wnętrza przed skutkami nadmiernego nasłonecznienia;
  • kiedy trzeba – zabezpieczają dom przed utratą ciepła;
  • tłumią hałasy;
  • chronią przed wzrokiem sąsiadów.

Kiedy decydujemy się na zainstalowanie rolet zewnętrznych w oknach warto tę decyzję podjąć odpowiednio wcześnie. Część z nich bowiem może zostać zamontowana tylko wtedy, gdy dom jest w stanie surowym. Są też takie, które wymagają uwzględnienia już na etapie tworzenia projektu.

Biorąc pod uwagę sposób montażu, można wyróżnić następujące modele rolet zewnętrznych:
– rolety elewacyjne (natynkowe, adaptacyjne);
– rolety naokienne;
– rolety nakładane (nadstawne);
– rolety do zabudowy (podtynkowe);
– nadprożowe (RKS).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here