rolety rzymskie
fot. Pixabay

Rolety rzymskie to elegancki, ciekawy i cały czas jeszcze nieopatrzony sposób na aranżację okien. Dzięki swojej ogromnej różnorodności pasują do niemal wszystkich rodzajów pomieszczeń.

Rolety rzymskie to specjalny rodzaj rolet wewnętrznych. Zamiast zwijać się w rolkę, tworzą dekoracyjne fale co ok. 20-30 cm. Efekt ten jest możliwy dzięki temu, że w materiale rolety znajdują się tunele z przezroczystymi poprzeczkami. Sterowanie nimi odbywa się za pomocą mechanizmu koralikowo-łańcuszkowego. Radzi on sobie nawet ze zwijaniem ciężkich tkanin o dużej powierzchni.

Rolety rzymskie kojarzyć je możemy również z tego, że materiały, z których są wykonane mogą być naprawdę różnorodne. Od kwiecistych, nieco „babcinych” wzorów, po ascetyczne barwy pasujące na przykład do wnętrz w stylu skandynawskim. Ich ogromną zaletą jest różnorodność. Pasują zarówno do eleganckich salonów, przytulnych sypialni, jak i mniejszych lub większych kuchni. Dzięki temu każdy, kto zastanawia się nad zamontowaniem rolet w mieszkaniu ma szansę znaleźć coś dla siebie.

Rodzaje rolet rzymskich

 • Rolety rzymskie zaciemniające
  Cel ich montażu jest sprawienie, by do pomieszczenia dostawało się jak najmniej światła słonecznego. Sprawdzą się doskonale zwłaszcza w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach usytuowanych od południa. Warto o nich pomyśleć również wtedy, gdy w danym pokoju pracujemy przy komputerze lub oglądamy telewizję. Rolety rzymskie zaciemniające wykonane są z ciężkich, grubych tkanin.
 • Rolety rzymskie woalowe
  Rolety woalowe znajdują się na drugim biegunie rolet zaciemniających. Są lekkie, delikatne, półprzezroczyste. Przypominają firany. Doskonale prezentują się w jasnych kolorach – z klasyczną bielą na czele.
 • Rolety rzymski dekoracyjne
  „Zwykły” rodzaj rolet. Chronią zdecydowanie lepiej niż woalowe, ale też nie mają takich właściwości jak zaciemniające. Często wykonane są z wielobarwnych, wzorzystych tkanin.
 • Rolety rzymskie duo
  W świecie rolet to odpowiednik firanek i zasłonek. Składają się z dwóch warstw materiału – cienkiej, półprzezroczystej pod spodem, a nieprześwitującej na wierzchu. W razie potrzeby można podnieść do góry obydwie lub tylko wierzchnią warstwę, cieńszą pozostawiając opuszczoną.

Sposób montowanie rolet rzymskich

 • Rolety rzymskie montowane do ściany.
  By je odpowiednio dopasować należy zmierzyć szerokość i wysokość wnęki okiennej, dodając do uzyskanych wyników wymagany rodzaj „zapasu”. Dzięki temu będzie można swobodnie otwierać okna. Montaż rolety do ściany bardzo dobrze sprawdzi się na przykład w kuchni.

  rolety rzymskie
  fot. Pexels
 • Rolety rzymskie montowane do sufitu.
  Wymaga tylko niewielkiej przestrzeni tuż nad oknami, jest bardzo praktyczny. Pozwala na swobodne otwieranie okna, a nawet jego uchylanie.
 • Rolety rzymskie zakładane bezpośrednio na ramę okna.
  W tym celu należy mieć specjalne uchwyty. Największą zaletą tej metody montażu jest brak konieczności wiercenia dziur w ścianach. Ten typ rolety zasłania głównie szybę, a nie całe okno.
 • Rolety rzymskie na karniszu.
  Mogą występować w dwóch wersjach – na szelkach lub w tunelu.

Zanim kupisz rolety rzymskie

 • Sprawdź dokładnie, z jakiego są materiału. Od tego bowiem zależeć będzie sposób ich konserwacji. Rolety rzymskie mają bowiem tę zaletę, że można je prać.
 • Dokonaj prawidłowych pomiarów wnęki okiennej.
 • Jeśli nie znajdziesz odpowiednich rolet, możesz uszyć je na miarę – wielu producentów i dystrybutorów rolet rzymskich oferuje taką możliwość. Dzięki temu można idealnie dopasować roletę do okna oraz wybrać materiał i wzór zgodny własnymi upodobaniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here