taśmy do ćwiczeń, gumy oporowe
fot. Pexels

Taśmy do ćwiczeń to jedno z najprostszych, najbardziej niepozornych i najmniej kłopotliwych w przechowywaniu akcesoriów treningowych. Jednocześnie podczas treningu dają one wiele możliwości na wykonywanie zróżnicowanych i efektywnych ćwiczeń.

Czym są taśmy do ćwiczeń?

Taśmy do ćwiczeń, nazywane też taśmami oporowymi (albo gumami do ćwiczeń lub gumami oporowymi) to gumowe taśmy które naciągamy podczas wykonywania ćwiczeń. Z ich pomocą można trenować różne partie mięśni (nóg, rąk, brzucha, pleców). Pomagają wzmocnić ich siłę, elastyczność i wytrzymałość. Bardzo dobrze sprawdzają się również podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych (dlatego spotkać można je nie tylko na siłowniach, ale również w gabinetach fizjoterapeutycznych).

taśmy do ćwiczeń, gumy oporowe
fot. Pexels

Gumy oporowe, oprócz takich narzędzi jak mata do ćwiczeń czy mata do jogi, hantelki damskie, wałek do masażu, piłeczki do masażu lub piłki do ćwiczeń – mogą stać się podstawą Waszej domowej „siłowni”. Wszystkie wymienione przez nas akcesoria zajmują mało miejsca (może poza piłką do ćwiczeń, choć to oczywiście zależy od jej rozmiaru). Jednak taśmy i tak biją je na głowę, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele możliwości dają jeśli chodzi o trening.

Co warto wiedzieć kupując taśmy do ćwiczeń?

Taśmy do ćwiczeń różnią się między sobą długością i szerokością, najczęściej mają formę opaski. Zdarzają się też jednak takie, które można wiązać. Wtedy dostosowujemy je do potrzeb aktualnie wykonywanego ćwiczenia. Każdy ze wspomnianych parametrów ma znaczenie jeśli chodzi o liczbę ćwiczeń, jakie można za ich pomocą wykonać oraz poziom ich ciężkości.

Taśmy powinny być wykonane w całości z lateksu – dzięki temu zachowują swoje właściwości. Nie powinny mieć żadnych dodatkowych elementów metalowych czy plastikowych. Tym właśnie różnią się od taśm typu expander (choć jeden i drugi rodzaj taśm często bywa sprzedany jako taśmy do ćwiczeń/gumy oporowe). Do wyjątków należą taśmy do ćwiczeń materiałowe, przeznaczone głównie do ćwiczeń fitness.

Jak działają gumy do ćwiczeń?

Działanie gum do ćwiczeń polega na tym, że podczas wykonywania ruchu stawiają opór, a to zwiększa jego efektywność. Sprzyja również aktywizacji mięśni głębokich (mięśni środka), w tym mięśni synergistycznych. To mięśnie, dzięki którym możemy wykonać ruch, np. zgiąć kolano. Pracują one od środka, stabilizują i ochraniają staw w obrębie którego dochodzi do ruchy. Działają też jak naturalne hamulce, kontrolujące maksymalny możliwy zakres ruchu konkretnego mięśnia. Pomagają też stabilizować i zachowywać prawidłową postawę ciała.

Mięśnie synergistyczne aktywizowane są podczas treningu mięśni antagonistycznych takich jak np. biceps i triceps, odwodziciele i przywodziciele, zginacze i prostowniki przedramion, mięśnie czworogłowe i dwugłowe. Jednak eksperci podkreślają, że powinniśmy też dbać o nie dodatkowo. Użycie taśm w tym pomaga.

Kolory gum oporowych

Bardzo ważną sprawą dla osób chcących nabyć taśmy są ich kolory. Producenci zaznaczają w ten sposób poziom oporu, jaki daje dana taśma. Im jest on większy, tym większego wysiłku wymaga wykonanie ruchu. Warto jednak wiedzieć, że ten typ oznaczenia nie jest wystandaryzowany. Tzn. nigdzie nie jest powiedziane, że jeden kolor musi u każdego producenta oznaczać to samo. Dlatego przez zakupem i przed używaniem taśm warto sprawdzić, co dokładnie oznaczają barwy w zakupionym przez nas komplecie.

taśy do ćwiczeń, gumy oporowe
fot. Pexels

Przykładem może być np. system stosowany w produktach jednego z popularnych sklepów sieciowych ze sprzętem sportowym. Poszczególne kolory odpowiadają tam następującemu oporowi:

• zielona – 15 kg

• żółta – 25 kg

• pomarańczowa – 35 kg

• czerwona – 45 kg

• czarna – 60 kg.

Wracając natomiast do kwestii sprzedawania taśm w komplecie. To rozwiązanie ma sens również z punktu widzenia użytkownika – dzięki temu możemy różnicować trening, bo w pakiecie mamy gumy przeznaczone do ćwiczeń o różnym poziomie intensywności, od gum do lekkich ćwiczeń fitnesowych, przez gumy które przydać się mogą podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych, aż po takie, które sprawdzą się w treningu siłowym.

Cena gum oporowych

Najtańsze zastawy gum oporowych można kupić już za niespełna 10 zł. Duży wybór panuje wśród gum za ok. 40 zł (często dodawany jest do nich pokrowiec). Ceny najdroższych zestawów to ok. 150 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here