Osoby poszukujące maty do ćwiczeń, zwłaszcza początkujące, mogą przeżyć niezłe zaskoczenie widząc, jak duży wybór mat oferują sklepy ze sprzętem sportowym. Przed dokonaniem zakupu warto zrobić krótkie rozeznanie na ich temat.
Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, mata do ćwiczeń w domu zawsze Ci się przyda. Czy to ze względu na ćwiczenia rozciągające, które wykonujesz jako dodatek do swojej podstawowej aktywności (np. biegania), czy to jako podstawowy „przyrząd” do Twojego treningu podstawowego. W końcu rok 2020 pokazał nam, że trening we własnych czterech ścianach czasem może być jedyną szansą jakąkolwiek aktywność fizyczną.
Wiele osób również właśnie taki rodzaj ćwiczeń preferuje – nie chcą lub nie mogą wydawać pieniędzy na karnety lub po prostu czują się lepiej ćwicząc z domu, na macie, z hantelkami i w towarzystwie ulubionych trenerek/trenerów.

Maty potrzebne są także osobom korzystającym w domu ze sprzętu takiego jak rowerek stacjonarny czy steper. Może się też okazać, że będziesz je potrzebowała/potrzebował do ćwiczeń rehabilitacyjnych lub do jogi. Tak czy inaczej – warto wiedzieć coś więcej na ich temat.
Rodzaje mat do ćwiczeń
- Mata treningowa
Najbardziej uniwersalny rodzaj mat do ćwiczeń, wykorzystuje się do różnego rodzaju aktywności – od treningów fitness, przez funkcjonalne, cardio, pilatess itp. W praktyce oznacza to, że musi ona spełniać wiele wymagań. Nie może być ani za cienka (wtedy nie da bowiem odpowiedniej izolacji podczas ćwiczeń wykonywanych na podłodze. Z drugiej nie może być zbyt gruba – bo wtedy podczas treningów cardio, siłowych czy mieszanych może być zbyt niestabilna (za miękka).
- Mata do jogi
Osoby początkujące często zaczynają ćwiczyć jogę na matach treningowych. Nie jest to jakiś niewybaczalny błąd, zwłaszcza, jeśli ktoś jeszcze nie wie, czy joga jest dla niego i nie chce wydawać pieniędzy na specjalną matę do jogi. Po jakimś czasie warto się jednak w nią zaopatrzyć. Maty do jogi różnią się bowiem od zwykłych mat kilkoma ważnymi cechami. Po pierwsze – grubością. Wiele z nich to maty bardzo cienkie, mające ok. 2 mm grubości. Nawet maty grubsze mogą być cieńsze do przeciętnych mat treningowych. Drugim elementem, jeszcze ważniejszym, jest rodzaj powierzchni. Mata do jogo musi być antypoślizgowa. Ten parametr ma zdecydowanie większe znaczenie dla komfortu uprawnia tego typu aktywności niż w przypadku innych treningów. Dlatego jeśli na przykład w jodze denerwowało Cię ciągłe ślizganie się rąk po macie – po zakupieniu maty specjalistycznej może się okazać, że problem zniknie.

- Mata do ćwiczeń gimnastycznych i rehabilitacyjnych
W przypadku ćwiczeń gimnastycznych jej celem jest ochrona przed uderzeniami i kontuzjami. Jeśli chodzi o ćwiczenia rehabilitacyjne czy korekcyjne – ma za zadnie stanowić dobrą izolację od podłogi. Z tego powodu mata gimnastyczna jest grubsza i cięższa niż pozostałe rodzaje mat. Najczęściej jest też nieco dłuższa i szersza.
- Maty ochronne
Te maty nie służą do ćwiczeń, a do ochrony podłogi przed uszkodzeniami, które może spowodować stojący na niej sprzęt treningowy (rowerki, stepery, atlasy itp.). Dzięki niej nasze urządzenia zyskują również dodatkową stabilizację, a podłoga – izolację akustyczną.
Co wziąć pod uwagę wybierając matę?
Oprócz tego, że matę wybieramy ze względu na rodzaj aktywności jaką planujemy uprawiać, podczas zakupu należy też kierować się takimi parametrami jak:
- długość i szerokość (odpowiednie do naszego wzrostu, najpopularniejsze maty mają długość ok. 180-190 cm, a szerokość między 50 a 100 cm; jeśli wybierasz rozmiar wahasz się między nieco większą, a mniejszą – lepszym wyjściem będzie pierwsza opcja);
fot. Pexels - grubość (powinna być uzależniona od rodzaju ćwiczeń – jeśli planujesz dużo ćwiczyć w pozycji leżącej – wybierz matę grubszą);
- tworzywo z którego wykonana jest mata (najpopularniejsze maty do ćwiczeń zrobione są z tworzyw sztucznych na bazie polipropylenu, gumy oraz innych domieszek; w przypadku mat do jogi można wybrać wersję bardziej eko i kupić matę z naturalnego kauczuku – są dosyć popularne; niezależnie od tego, z czego jest wykonana mata, musi być to materiał który da się łatwo umyć i wyczyścić, odporny na wilgoć);
- elastyczność (to parametr ważny zwłaszcza dla tych, którzy planują dużo się z matą przemieszczać; warto pamiętać, że wraz z ze wzrostem grubości elastyczność maleje; mata staje się też cięższa.