hantelki damskie, ciężarki 5 kg, hantla 5 kg
fot. Pexels

Hantelki damskie – tak często nazywane są małe hantle przystosowane do treningu aerobowego, wytrzymałościowego i siłowego. W sklepach sportowych najczęściej można je znaleźć pod nazwą hantelki fitness.

Damskie hantelki – sprzęt treningowy nie tylko dla kobiet

Hantelki damskie różnią się od klasycznych hantli kojarzonych z typowym sprzętem używanym do treningu siłowego kilkoma elementami.

Pierwszym z nich jest oczywiście ciężar. Najlżejsze mają po 0,25 kg, najcięższe z reguły nie przekraczają 3 kg. Zdecydowanie trudniej natknąć się na ciężarki 5 kg. Można powiedzieć, że to ogniwo pośrednie między hantelkami używanymi głównie podczas treningów fitness a tymi, które nadają się już głównie do treningu siłowego.

Oprócz wagi hantelki damskie mają też inny kształt niż klasyczne hantle. Jest on zdecydowanie bardziej ergonomiczny, często przypomina odwróconą ósemkę. Dzięki temu są lepiej dopasowane do wykonywania z nimi intensywnych ruchów jakie dominują w treningach aerobowych, fitness, a nawet gimnastyce.

Nie tylko kształt ciężarków fitness został zaprojektowany tak, by dobrze trzymały się ręki. Producenci dostosowali do tego również tworzywo, z którego są wykonane. Mówiąc nieco konkretniej – chodzi tu o ich pokrycie. Materiały takie jak neopren czy winyl mają za zadanie zapobiegać wyśliźnięciu się hantli z ręki. Z drugie strony, jeśli by się już to zdarzyło, łagodzić skutki uderzenia. Jeszcze innym rozwiązaniem są hantelki z uchwytami, zakładane na ręce. Oprócz tego ich pokrycie wykonane jest ze specjalnej pianki.

hantelki damskie, hantelki fitness, hantla 5 kg, ciężarki 5 kg
fot. Pexels

Damskie hantelki kojarzą się mocno z rodzajami aktywności wykonywanymi głównie przez kobiety (sam fakt, że znane są pod tą nazwą nie pozostawia żadnych wątpliwości). Warto jednak pamiętać, że można je wykorzystywać również podczas aktywności, które na pewno już tak jednoznacznie z kobietami się nie kojarzą – takimi jak chociażby bieganie czy marsz. Ich ogromną zaletą jest również możliwość wykorzystywania ich w treningu domowym, między innymi dlatego, że zajmują niewiele miejsca. Obok sprzętów takich jak mata do ćwiczeń czy taśmy do ćwiczeń – mogą stać się ważną naszej własnej „siłowni”.

Z czego wykonane są ciężarki fitness?

Najpopularniejsze ciężarki fitness wykonane są z kilku rodzajów materiałów, a raczej ich połączeń.

  • Hantelki neoprenowe
    Neopren to inna nazwa syntetycznego kauczuku, materiału używanego też m.in. do produkcji pianek neoprenowych – czyli strojów dla pływaków, które mają za zadanie chronić ich przed utratą ciepła. W przypadku ciężarków z neoprenu wykonane jest oczywiście tylko pokrycie, środek jest żeliwny.
  • Hantle winylowe
    Winyl to pokrycie, a główny materiał to przeważnie żeliwo.
  • Hantelki z żelazem w środku, pokryte pianką PVC, z paskami i rzepami – to wspomniane już hantle z uchwytami.

    hantelski damskie, hantelki fitness, hantla 5kg, ciężarki 5 kg
    fot. Pexels
  • Ciężarki kompozytowe – w tej kategorii są głównie hantle 5 kg. W środku mają cement, a z wierzchu – PVC.
  • Hantle chromowane, z chromowaną powłoką, z silikonowymi nakładkami na bokach (na wypadek, gdyby wypadły nam z dłoni). Ich uchwyt ma radełkowaną powierzchnię (chropowatą), która ma zapobiegać wyśliźnięciom. Ich atutem jest możliwość rozkręcenia i modyfikacji obciążenia. Na tle innych damskich hantli wyróżniają się też tym, że mają obciążenia od 1 kg aż do 10 kg. Są też jednak droższe od klasycznych ciężarków fitness. Przykładowo, za hantelki 2 kg (2 sztuki) z powłoką z winyli zapłacimy ok. 50 zł. Za dwie hantle chromowane o tej samej wadze – blisko 100 zł.

Jak wybierać ciężarki?

Nie będziemy zbyt oryginalni jeśli doradzimy Wam, by kierować się głównie rodzajem aktywności, jaką najczęściej uprawiacie. Jeśli chodzi o ciężar – tu wszystko zależy od Waszych możliwości… i rozsądku. Wiadomo też, że ciężarki 5 kg domyślnie raczej nie służą do tego, by ćwiczyć z nimi intensywnie aerobik. Tu już w grę wchodzi bardziej trening siłowy – wskazuje na to nawet ich kształt, najczęściej nawiązujący do klasycznych hantli. Tu raczej nie znajdziemy opływowych ósemek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here