Bazylia, oregano, imbir, majeranek, curry i wiele innych przypraw na dobre zagościło w polskich kuchniach. Sposobem na utrzymanie w nich porządku, ale też na ładne wyeksponowanie są półki na przyprawy. Warto znaleźć tak, która będzie zarówno praktyczna, jak i estetyczna. Dzięki temu stanie się prawdziwą ozdobą naszej kuchni.
Jak przechowywać przyprawy?
Przechowywanie przypraw w otwartych torebkach to częsty błąd jaki popełniamy w kuchni. Po pierwsze, tracą one w ten sposób swój smak i aromat (doskonałym przykładem może być tu mielona ostra papryka czy imbir). Po drugie, mogą się zbrylać (jeśli są to przyprawy w proszku), lub stać się zawilgotniałe (jeśli mówimy o suszu i przyprawach takich jak suszony majeranek czy oregano). Po trzecie, sami sobie utrudniamy w ten sposób życie. Każdemu, kto gotuje nie raz i nie dwa zdarzył się pewnie taki moment, w którym przetrząsał koszyczek z przyprawami lub szufladę, w poszukiwaniu odpowiedniej torebki. Przechowywanie przypraw w odpowiednich pojemnikach i ustawienie ich na półce na przyprawy lub w innym miejscu do tego przeznaczonym (czyli na przykład na stojaku na przyprawy) zaoszczędziłoby nam czasu, pomogło w utrzymaniu porządku, nie mówiąc już o tym, że wpłynęłoby korzystnie na walory smakowe przypraw.
Przed zakupem pojemników i półki (lub, co zdarza się bardzo często, gotowego kompletu), warto zapoznać się z kilkoma zasadami wskazówkami dotyczącymi tego, gdzie przypraw ustawiać się raczej nie powinno. Oczywiście, reguły w tym względzie nie są aż tak surowe jak w przypadku zwykłych torebek, niemniej warto pamiętać, że:
- przypraw nie powinno się ustawiać w nasłonecznionym miejscu,
- lokalizacje takie jak okolice kuchenki czy zlewozmywaka też wymagają przemyślenia – oczywiście wilgoć, która się tam wytwarza nie powinna być aż tak szkodliwa dla przypraw w pojemnikach, jak dla przypraw w torebkach, ale jeśli mamy taką możliwość, lepiej wybrać miejsce, które będzie nieco od tych miejsc oddalone.
Co przechowujemy na półce?
Liczba przypraw, jakie mamy dziś do dyspozycji jest nieporównywalnie większa do tej, jaką dysponowaliśmy jeszcze kilkanaście lat temu. Nawet w zwykłym markecie możemy dziś kupić takie, które do niedawna były rzadko stosowane, a tym samym mało dostępne: szafran, cubrzyca, czosnek niedźwiedzi, kardamon, kumin, kurkuma czy garam masala i curry (mieszanki). Oczywiście nie rozstaliśmy się z tymi, które znaliśmy: majerankiem, imbirem mielonym, goździkami (całymi i mielonymi), oregano czy pieprzem. Dodatkowo wiele przypraw i dodatków do jedzenia możemy kupić dziś nieco bardziej specjalistycznych sklepach z przyprawami lub zielarskich: pieprz syczuański, gorczyca czarna, czarnuszka mielona, hyzop lekarski, jałowiec (całe ziarenka lub mielony). Przykłady można mnożyć. W zależności od tego, z jak wielu przypraw korzystamy – taką półkę (lub stojak) należy sobie wybrać.
Rodzaje półek na przyprawy
Wielkość półki czy stojaka nie jest jedynym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę rozpoczynając zakupy. Kolejną, istotną decyzją, jest ta, czy kupujemy pojemniki na przyprawy i półkę (stojak) w komplecie, czy wybieramy je oddzielnie. Jedno i drugie wyjście ma swoje mocne i słabe strony:
- kupując komplet mamy duży wybór i nie musimy się martwić, czy wszystko będzie do siebie pasować;
- wybierając samą półkę na przyprawy musimy pamiętać, że powinniśmy dokupić odpowiednie pojemniki; w tym przypadku mamy jednak większą swobodę w ich wyborze; możemy kupować pojemniki różnego typu, dzięki czemu możemy swobodnie jej dopasować do rodzaju przypraw; inaczej bowiem należy przechowywać całe goździki czy gałkę muszkatołową, a innego pojemnika wymaga przyprawa curry itp.
Pewną opcją jest też na przykład zakupienie mniejszego kompletu i uzupełnienie go półką na której ustawimy przyprawy innego typu (np., takie, które trzeba przechowywać w większych pojemnikach).
Materiał, z którego wykonane jest półka to kolejny element, który ma znaczenie. Najczęściej mamy do wybory drewno lub materiały drewnopodobne, stal i stal nierdzewną lub plastik. Wybierając je musimy oczywiście kierować się wystrojem całej kuchni. Na pewno jednak warto kupić półkę lub stojak wysokiej jakości, nawet jeśli będzie sporo droższy od innych propozycji. Wydatek na ten cel i tak nie będzie aż tak wygórowany (w porównaniu np. do wydatku na sprzęt AGD), a efekt, jaki osiągniemy możemy być naprawdę spektakularny. Dodatkowo półka dobrej jakości będzie nam służyć przez lata.
Jeszcze inną kwestią jest rodzaj półki. Wspomnieliśmy już, że może być to półka, ale popularne są również stojaki. Liczba wariantów tych dwóch podstawowych typów może być jednak nieograniczona – od stojaków pionowych, do mających kształt łuku; od zwykłej, pojedynczej póki, kilkupoziomową mini-szafkę w której można ustawić pojemniki różnej wielkości (każda półka przeznaczona na inną wielkość pojemnika). Wybór jest naprawdę spory, zwłaszcza w specjalistycznych sklepach.