Dlaczego odżywki białkowe są ważne w diecie sportowca

Profesjonalni sportowcy i amatorzy z pewnością na pewnym etapie swojej kariery spotkają się z tematem odżywek białkowych. Choć wokół dodatkowej dawki protein dostępnej w formie m.in. proszków i batonów narosło wiele mitów, to zdecydowanie warto wspomóc się takimi produktami. Ich stosowanie ma wiele zalet. Sprawdź, dlaczego wprowadzenie odżywek białkowych do diety sportowca to dobry pomysł.

Białko jest podstawowym budulcem mięśni

Co więcej, białko jest kluczowym składnikiem budulcowym wszystkich komórek w organizmie człowieka. W przypadku chęci zbudowania masy mięśniowej należy zatem zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości protein. Należy też pamiętać, że podczas treningów dochodzi do różnego rodzaju uszkodzeń mięśni. Do procesu ich odbudowy jest potrzebne właśnie białko, które można uzupełnić np. dzięki izolatom ze strony https://www.activlab.pl/wpi-izolaty-bialka.

Sportowiec ma zwiększone zapotrzebowanie na białko

Przede wszystkim w przypadku większości dyscyplin sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne. Ponadto intensywny wysiłek ma wpływ na metabolizm białek, które są niezbędne nie tylko dla rozbudowy masy mięśniowej, ale także do prawidłowej regeneracji mięśni po treningu. Niekiedy organizm sportowca może wymagać nawet dwa razy większej dawki protein niż zwykły człowiek. W uniknięciu niedoborów oprócz odpowiedniej diety mogą pomóc właśnie odżywki białkowe, zwłaszcza że organizm nie może sam wyprodukować np. aminokwasów egzogennych.

Trudno dostarczyć duże ilości białka tylko przez żywność

Przy wysokim zapotrzebowaniu na białko dostarczenie odpowiednich ilości tego składnika odżywczego tylko przez żywność może być dość trudne bądź wręcz niewykonalne. Oznaczałoby to bowiem konieczność jedzenia np. kilkunastu jajek dziennie, solidnej porcji kurczaka i kilograma twarogu. Warto pamiętać, że wykonanie treningu po tak ciężkostrawnych posiłkach mogłoby być sporym problemem. Dzięki lekkostrawnym odżywkom proteinowym z oferty sklepu online ActivLab można uzupełnić białko bez nadmiernego obciążania m.in. żołądka.

Pozwalają zaoszczędzić sporo czasu w kuchni

W świecie profesjonalnego bądź nawet amatorskiego sportu nie zawsze można znaleźć wystarczająco dużo czasu na to, żeby samodzielnie przygotowywać wysokobiałkowe posiłki. Co więcej, częste podróże związane z zawodami mogą wiązać się też z ograniczonym dostępem do kuchni. Na dodatek w diecie sportowca ważne jest uzupełnianie białek np. w ciągu dwóch godzin od treningu. W takich sytuacjach baton bądź shake proteinowy mogą okazać się naprawdę niezbędne dla pokrycia zapotrzebowania na białko.

Ułatwiają utrzymanie reżimu dietetycznego

Brak czasu na gotowanie bądź dość monotonna dieta np. redukcyjna często oznaczają wewnętrzną walkę z żywnościowymi pokusami. Chęć na słodycze może szybko przejść, gdy sięgnie się po odżywkę białkową o smaku np. sernika z pomarańczą bądź masła orzechowego. Szeroki wybór smaków pozwala z kolei na urozmaicenie diety sportowca, która często jest dość nudna i przewidywalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here