Dekoracje do akwarium

Tworzenie akwarium to ciekawa rozrywka dla całej rodziny. Możliwość zbudowania go tak, aby było jak najpiękniejsze, a jednocześnie funkcjonalne i przyjazne dla samych rybek, może być jednak pewnym wyzwaniem – choć bez wątpienia satysfakcjonującym, gdy sukces zostanie już osiągnięty. Zobaczmy zatem, po jakie elementy warto sięgnąć.

Żywe dekoracje, czyli rośliny

Pierwszą i chyba najbardziej cenioną dekoracją każdego akwarium są piękne wodne rośliny. Każda z nich odznacza się wyjątkowymi liśćmi, głęboką zielenią (lub inną, zachwycającą barwą), a także niesamowitym wyglądem, gdy lekko falują dzięki przepływającym tuż obok rybkom. Wiele osób ceni je tak bardzo, że jest gotowych zdecydować się nawet na wyłącznie roślinne akwarium.

Oczywiście, ze względu na to, że rośliny są żywe, są też dekoracją wymagającą odpowiedniej pielęgnacji. Woda dla nich – podobnie jak dla ryb – musi mieć odpowiednią temperaturę i jakość. Niezbędne jest także dobrze dopasowane do potrzeb roślin oświetlenie, które zapewni im możliwość prowadzenie fotosyntezy. Jego natężenie oraz kolor powinny być zgodne z tym, jakie warunki roślina miałaby w swoim naturalnym środowisku.

Naturalne korzenie

Dekoracją, na którą często zwracamy uwagę, są naturalne, spore korzenie, które pozwalają na urozmaicenie całego akwarium. Ich zadaniem jest przede wszystkim dekorować, ale dodatkowo, jeśli posiadają odpowiednie otwory i są sporych rozmiarów, mogą stanowić ciekawą kryjówkę dla wielu rybek.

Ceramika: połączenie atrakcyjnego wyglądu i funkcjonalności

Ceramika akwarystyczna to jeden z najczęstszych wyborów, gdy mówimy o dekoracjach. Nadaje się praktycznie do każdego rodzaju akwarium – zarówno słodkowodnego, jak i słonowodnego, gdyż jest bardzo odporna na działanie wody o różnym stopniu zasolenia czy temperaturach. Co bardzo ważne, ceramika akwarystyczna to także schronienie dla rybek, które mogą tam odpocząć, odstresować się i przeczekać groźniejsze momenty na przykład podczas walk, czy w chwili, w której wystarczą je goście albo inne domowe zwierzęta.

Ze względu na swoją popularność, ceramiczne produkty przyjmują też wiele różnych form. Możemy znaleźć wśród nich imitacje korzeni czy skałki, ale również bardziej skomplikowane wzory. Wiele osób decyduje się na urozmaicenie swojego akwarium takimi figurkami jak choćby wraki statków czy zamki. Wszystkie one prezentują się niezwykle elegancko, a jednocześnie sprawiają, że zbiornik nabiera charakterystycznego i wyjątkowego wyglądu.

Podłoże, które także może być dekoracją

Aby jeszcze bardziej urozmaicić i upiększyć wygląd akwarium, warto skorzystać z podłoża o odpowiedniej barwie. Nietrudno jest obecnie dostać jasny lub ciemniejszy piasek, który staje się dodatkowym elementem ozdobnym, urozmaicającym dno akwarium. Co więcej, stanowi podłoże do ukorzeniania roślin, dzięki czemu pełni także funkcjonalną rolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here