Akcja kulinarna „Poszukiwanie smaku – kuchnia podlaska, kuchnia kultur i regionów…”

Do różnorodności podlaskich potraw przyczyniały się kwestie religijne i warunki klimatyczno-geograficzne. Bliny w kulturze prawosławnej są potrawą świąteczną związaną z obchodami maselnicy i wypieka się je z mąki, natomiast w okolicach Suwałk i Sejn smaży z tartych ziemniaków i faszeruje mielonym mięsem. Tatarzy sprowadzili na te tereny doskonałe pierogi i kołduny, które Białorusini i Ukraińcy wkrótce zaczęli smażyć i piec. Także doskonały barszcz buraczany określa się różnymi nazwami i przyrządza z odmiennych składników. Tylko Litwini pozostali wierni swojej boćwinie, na bazie której powstały znakomite chłodniki. Jeden produkt pozostaje niezmienny: to ziemniak, niekoronowany król podlaskich stołów. Pokochały go (często z konieczności) wszystkie kultury, wzbogacając swoje tradycje o potrawy nie tylko pożywne, ale i wyjątkowo smakowite. Nawet kuchnia żydowska zapożyczyła babkę podlaską, wprowadzając ją jako kugel do zestawu dań szabasowych.

Kontrastująca kuchnia podlaska zainspirowała mnie do zainicjowania akcji kulinarnej. Zapraszam więc do przygotowania tradycyjnych, ale też nowoczesnych i nowatorskich wersji tradycyjnych dań z najbardziej popularnymi składnikami kuchni podlaskiej. Poniżej kilka tekstów do inspiracji:

  1. Poszukiwanie smaku cz. I – najbardziej znane składniki
  2. Poszukiwanie smaku, cz. II – wpływy białoruskie i rosyjskie w kuchni podlaskiej
  3. Poszukiwanie smaku, cz. III – wpływy żydowskie w kuchni podlaskiej
  4. Poszukiwanie smaku, cz. IV – wpływy litewskie w kuchni podlaskiej
  5. Poszukiwanie smaku, cz. V – wpływy francuskie i niemieckie w kuchni podlaskiej
  6. Poszukiwanie smaku, cz. VI – wpływy orientalne i dalekowschodnie w kuchni podlaskiej
  7. Poszukiwanie smaku, cz. VII – wpływy staropolskie w kuchni podlaskiej

 

UWAGA NAGRODA!

Autorów 5-ciu najciekawszych przepisów otrzyma ode mnie zestawy włoskich haftów do aranżacji zdjęć kulinarnych, ufundowanych przez bieliźniarską firmę KINGA.

Poniżej przekierowanie do artykułów poświęconych wpływom i różnorodności kuchni podlaskiej. Mam nadzieję, że będą dla Was inspiracją.

Akcja organizowana na durszlak.pl i zmiksowani.pl

Poszukiwanie smaku – kuchnia podlaska, kuchnia kultur i regionów
Kod należy skopiować i wstawić na swoją stronę.


  Poszukiwanie smaku – kuchnia podlaska, kuchnia kultur i regionów

Poszukiwanie smaku – kuchnia podlaska, kuchnia kultur i regionów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.